Konta bankowe – MojaFaktura24.pl http://mojafaktura24.pl porady dla przedsiębiorców Wed, 10 Jan 2018 13:09:04 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.7 Darmowe konta bankowe, czy jest w tym jakiś haczyk? http://mojafaktura24.pl/darmowe-konta-bankowe-czy-jest-w-tym-jakis-haczyk/ http://mojafaktura24.pl/darmowe-konta-bankowe-czy-jest-w-tym-jakis-haczyk/#respond Thu, 26 Oct 2017 10:41:07 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=426 W dzisiejszych czasach konsument jest ostrożniejszy i bardziej nieufny. nie wierzy już tak łatwo w zapewnienia jakie powtarzane są w reklamach. Dotyczy do dóbr materialnych, ale także usług, takich jak konta bankowe. Coraz częściej słyszy się zapewnienia, że konto prowadzone jest za darmo. Czy jest to prawda? W końcu bank chce zarobić na swoich klientach.…

The post Darmowe konta bankowe, czy jest w tym jakiś haczyk? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
W dzisiejszych czasach konsument jest ostrożniejszy i bardziej nieufny. nie wierzy już tak łatwo w zapewnienia jakie powtarzane są w reklamach. Dotyczy do dóbr materialnych, ale także usług, takich jak konta bankowe. Coraz częściej słyszy się zapewnienia, że konto prowadzone jest za darmo. Czy jest to prawda? W końcu bank chce zarobić na swoich klientach. Jaki interes ma bank w oferowaniu produktów bez opłat? To pytania, które pojawiają się, gdy słyszy sie slogan: „konta bez opłat”.

Czy można znaleźć konto bankowe, które rzeczywiście jest darmowe

Pod ofertą banku oferującej konta bez opłat kryje się często informacja o wiele bardziej złożona. Zwykle okazuje się, że konto jest darmowe, jeśli klient spełni odpowiednie warunki. Może to być comiesięczna wpłata wynagrodzenia na konto, albo obowiązek wykonania operacji kartą płatniczą na odpowiednią kwotę. Warunki stawiane przez banki są rożne, warto przyjrzeć się im dokładniej, można bowiem znaleźć ofertę, która będzie odpowiadać comiesięcznej rutynie klienta i dzięki temu bez wysiłku konto będzie darmowe.

Przed założeniem konta w banku należy koniecznie dowiedzieć się za co i w jakiej kwocie mogą być pobierane opłaty manipulacyjne. Należy także sprawdzić, czy już po podpisaniu umowy bank ma możliwość zmiany warunków prowadzenia konta. Konta bez opłat to nie mrzonka, jednak należy być świadomym konsumentem i unikać sytuacji, w których bank może opłaty naliczyć.

Opłaty manipulacyjne, na czym banki najczęściej zarabiają

Banki coraz częściej oferują konta bez opłat. Niemniej, rzadko kiedy oznacza to konto darmowe. Jak zwykle w ofertach przygotowywanych przez banki w ofercie zawarte są kruczki, z których często klient zdaje sobie sprawę kiedy już korzysta z oferty. Zdarza się, że bank nie pobiera opłat bezpośrednio za prowadzenie konta. Opłaty są naliczane jako opłaty manipulacyjne, za konkretne czynności, jakie klient wykonuje korzystając z konta.

Za co banki pobierają opłaty manipulacyjne, jeśli nie pobierają ich za prowadzenie konta? Możliwości jest wiele:

  • Opłata za wydanie karty. Często klient ma wybór. Zwykła karta jest bezpłatna, karta z naklejką do płatności zbliżeniowej w niektórych bankach jest juz płatna, kosztuje nawet 15 złotych.
  • Opłata za kartę debetową. Jest to opłata miesięczna wynosząca nawet 7 złotych. Można jej uniknąć, jeśli spełni się warunki stawiane przez bank. Zwykle jest to odpowiednia ilość transakcji bezgotówkowych.
  • Zwykle przelewy internetowe są darmowe, niemniej banki mogą naliczyć opłaty za przelew natychmiastowy (około 5 złotych), płatne często są także przelewy SEPA.
  • Opłacie podlegać mogą także wypłaty z bankomatów i bankomatów za granicą.
  • Należy także uważać na usługi dodatkowe, które są często dodawane do konta. Mogą to być ubezpieczenia lub dodatkowe ułatwienia. Niekoniecznie potrzebne. Zdarza się, że przez pierwszych kilka miesięcy usługa jest bezpłatna. Dopiero po kilku miesiącach z konta klienta pobierana jest comiesięczna opłata za usługę.

W większości banków przy spełnieniu określonych warunków i nie posiadaniu dodatkowych usług konto ma szansą na to aby realnie być kontem bez opłat. Warto znać zasady, jakie trzeba spełnić i unikać płacenia za konto. Często wystarczy wykonać kilka operacji za pomocą karty. Czasem bank wymaga także comiesięcznej wpłaty na konto minimalnej kwoty (około 1000 złotych).

Przykłady kont darmowych – czy są za nie pobierane opłaty?

Konta bez opłat reklamowane są przez banki coraz częściej. W ten sposób banki chcą pozyskać nowych klientów. Skusić ich wygodą i możliwością oszczędności. Należy jednak pamiętać, że zdarzają się konta darmowe tylko z nazwy. W rzeczywistości mogą okazać się mniej korzystne niż konta, za które pobierana jest opłata, ale wszystkie usługi są w niej zawarte.

Aby przyjrzeć się zagadnieniu najlepiej posłużyć się prawdziwymi przykładami. Do zestawienia wybrane zostały banki oferujące konta bez opłat. Cechuje je brak opłaty za prowadzenie konta, darmowe przelewy ELIXIR, darmowe wypłaty z bankomatów.

Wszystkie rachunki bankowe widniejące w poniższym rankingu cechują się: brakiem opłat za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej, darmowymi przelewami ELIXIR oraz bezprowizyjnymi wypłatami środków ze wszystkich bankomatów w Polsce. Nie wszystkie konta są bezpłatne bezwarunkowo. W niektórych przypadkach, aby nie płacić, należy spełnić odpowiednie warunki.

Idea Bank

Bezpłatne konto oferuje Idea Bank. W tym przypadku otwarcie i prowadzenia konta jest bezpłatne. Nie ma opłat za korzystanie z karty debetowej. Podobnie jest z możliwością transakcji w oddziałach banku, i przelewów dokonywanych przez Internet. W ciągu miesiąca można wykonać także dwa przelewy natychmiastowe i SEPA za darmo. Kolejne są płatne. Nie ma opłat za korzystanie z bankomatów w Polsce. Płatne są bankomaty za granicą, prowizja wynosi 2 %. Jak widać konto jest praktycznie bezpłatne, bez spełniania żadnych warunków. To ciekawa oferta. Dodatkową zaletą mogą być atrakcyjniejsze oferty oszczędnościowe dla posiadaczy tego rachunku.

m Bank

Kolejne konto bez opłat oferuje m Bank. W tym przypadku konto jest darmowe bezwarunkowo przez pierwsze dwa lata. Po dwóch latach naliczana jest opłata miesięczna za karę w wysokości 4 złotych. Można jej uniknąć wykonując w każdym miesiącu co najmniej pięć transakcji kartą. Bezpłatne mogą być także wypłaty z wielu (nie wszystkich) bankomatów. W tym wypadku jest warunek, wypłacana kwota nie może być mniejsza niż 100 złotych. Przelewy internetowe są darmowe, za przelewy natychmiastowe pobierana jest opłata. Bank oferuje także wiele promocji dla swoich klientów.

Nest Bank

Nest Bank oferuje darmowe konto za którego prowadzenie nie są pobierane opłaty, darmowa jest także karta debetowa i wypłaty z bankomatów w Polsce. Operacje takie jak przelewy ELIXIR i zlecenia stałe również nic nie kosztują. Za to drogie jest korzystanie z bankomatów za granicą – 3 %. To kolejne konto bezwarunkowo bezpłatne. Dodatkowo posiadacze rachunków mogą korzystać z promocji oferowanych przez Nest Bank.

Bank Millennium

Bezpłatne konto 360 oferuje Bank Millennium. Jest to konto bez opłat, jednak pod pewnymi warunkami. Klient musi co miesiąc posiadać wpływ w wysokości co najmniej 1000 złotych. Musi także wykonać co najmniej jedną operację kartą płatniczą. W przeciwnym razie za konto pobierana jest dość wysoka opłata: 8 złotych za prowadzenie rachunku i 7 złotych za kartę debetową. Dla osoby zatrudnionej na etacie, która ma w zwyczaju płacić kartą, konto będzie darmowe.

Jak widać, konta bez opłat istnieją i są ofertami łatwo dostępnymi. Decydując się na którąś z ofert warto przeanalizować swoją rutynę finansową i wybrać najwygodniejsze konto. Należy uważać na haczyki, takie jak minimalna wpłata, czy minimalna suma wypłacana z bankomatów. Niemniej możliwe jest znalezienie darmowego konta bankowego, w którym nie są pobierane opłaty za żadną z najpopularniejszych transakcji.

The post Darmowe konta bankowe, czy jest w tym jakiś haczyk? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/darmowe-konta-bankowe-czy-jest-w-tym-jakis-haczyk/feed/ 0