Księgowość hybrydowa – na czym polega?

Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej i rozliczanie się z urzędem skarbowym musi być drogą przez mękę? Co zrobić, aby przyspieszyć „papierkową” robotę i efektywniej zarządzać własnym biznesem? Rozwiązaniem problemu większości przedsiębiorców jest księgowość hybrydowa.

Sposoby prowadzenia księgowości w firmie

Prowadzenie księgowości to podstawowy obowiązek każdego przedsiębiorcy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność bądź niewielką firmę często samodzielnie zajmują się księgowością – z różnym skutkiem. W dużych firmach usługi wykonywane są zazwyczaj przez ekspertów z biur rachunkowych, co stanowi spore obciążenie dla budżetu i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na skompletowanie dokumentów. Częstą praktyką jest również korzystanie z rachunkowości internetowej. Niestety, mimo że to bardzo wygodne rozwiązanie, wymaga pewnej wiedzy na temat prawa podatkowego. Osoba niezaznajomiona z obecnym prawem podatkowym może błędnie wypełnić formularze, co w konsekwencji doprowadzi do kary finansowej. Co więcej, przedsiębiorca musi działać dość intuicyjnie – jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, nie ma nikogo, kto mógłby pomóc rozwiązać problem. Skutkiem tego wygodne z pozoru rozwiązanie staje się bardzo czasochłonne i może doprowadzić do błędnych wyliczeń.

Co zamiast tradycyjnej księgowości?

Biorąc pod uwagę wszystkie mankamenty wybranych form rozliczania działalności gospodarczej, warto poszukać alternatywnego rozwiązania inspirowanego obydwoma modelami funkcjonującymi na rynku od lat.
Nowością na rynku usług finansowych jest tzw. księgowość hybrydowa, która łączy w sobie zalety biura rachunkowego z rachunkowością internetową. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem budżetowym, a zarazem gwarantującym bezpieczeństwo prowadzenia firmowych rozliczeń.
W księgowości hybrydowej przedsiębiorca sam wypełnia wszelkie formularze i dokumenty, ale ma pewność, że po drugiej stronie monitora znajduje się ekspert, który nie tylko zweryfikuje poprawność przekazanych danych, ale także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania.

Dlaczego warto wybrać księgowość hybrydową?

  • Profesjonalne doradztwo

Ekspert od rachunkowości udzieli nam odpowiedzi na dyskusyjne pytania i rozwieje wątpliwości.

  • Cyfryzacja dokumentów

Usługodawca przechowuje wyłącznie postać cyfrową dokumentów dostarczonych przez przedsiębiorcę. Podstawową korzyścią takiego rozwiązania jest skompletowanie wszystkich „papierów” w jednym miejscu. Biorąc pod uwagę inne aspekty formalno-prawne, nie możemy odnotować więcej różnic. Klient podpisuje zwyczajową umowę na świadczenie usług księgowych, przenosząc odpowiedzialność za wszystkie uregulowane nią czynności na biuro.

  • Oszczędność czasu

Przedsiębiorca nie musi już tracić czasu na dostarczanie faktur, sprawozda oraz innych dokumentów. To niezwykle kłopotliwe zadania, zwłaszcza że większość biur rachunkowych pracuje w tym samych godzinach co inne firmy. Aby dostarczyć wymaganą dokumentację, trzeba zatem poświęcić czas, który normalnie poświęciłoby się na realizację własnych zadań.

  • Weryfikacja danych

Przedsiębiorca nie musi uzupełniać danych w określonych godzinach, co jest wielkim plusem dla osób wykonujących masę zadań w ciągu dnia. Formularze można uzupełnić w każdej chwili, nawet późną nocą, a ich weryfikacja nastąpi następnego dnia.

  • Bogata baza ekspertów

Mimo że usługa księgowości hybrydowej wciąż stanowi swoiste novum na polskim rynku, istnieje wiele firm, które oferują swoją pomoc. Wybierając odpowiednią, warto zwrócić uwagę na rekomendację klientów, oraz bazę ekspertów.

  • Dodatkowe usługi

Oprócz tradycyjnej księgowości możemy liczyć na szereg dodatkowych usług, np. doradztwa kadrowo-płacowego. Wszystko zależy od charakteru biura i kompetencji osób zatrudnionych. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy biuro świadczy także inne usługi, którymi jesteśmy zainteresowani.

Księgowość hybrydowa – poufność danych

Przed podpisaniem umowy z usługodawcą należy zweryfikować kwestię bezpieczeństwa danych. Bardzo istotne jest, aby firma gwarantowała zabezpieczenie danych oraz wgląd w dokumenty. Popularną metodą, stosowaną przez większość firm działających online, jest udostępnienie dysku w chmurze.

Księgowość hybrydowa stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie małych przedsiębiorców, którzy stanowią obecnie najliczniejszą grupę osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. W przypadku zatrudniania niewielkiej liczby osób korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego jest rozwiązaniem nieekonomicznym. Z drugiej jednak strony nawet mikro przedsiębiorcy wymagają profesjonalizacji usług – księgowość internetowa jest zaledwie półśrodkiem. Dzięki połączeniu dwóch tradycyjnych modeli rozliczania finansów firmowych otrzymaliśmy rozwiązanie idealne, które cieszy się rosnącą popularnością wśród przedsiębiorców.

Anna Rajczak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry