Księgowość internetowa – wady i zalety

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zmierzenia się z różnego rodzaju wyzwaniami oraz zagrożeniami, które spoczywają wyłącznie na barkach przedsiębiorcy. Osoba samodzielnie prowadząca firmę musi bowiem nie tylko wypełnić szereg formularzy oraz złożyć wizytę w paru urzędach, lecz powinna również zadbać o wszystkie podstawowe elementy związane z jej prowadzeniem.

Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących przedsiębiorstwa jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych, w szczególności za pomocą internetu. Księgowość internetowa nie jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym dla każdego.

Czym jest księgowość internetowa?

Na ten sposób prowadzenia działalności składają się przede wszystkim aplikacje internetowe, które automatyzują wykonywane przez nas działania. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz wspomagać jego prowadzenie. Z ich pomocą możemy bardzo łatwo wystawiać faktury, generować deklaracje podatkowe, rejestry VAT oraz księgi przychodów i rozchodów. Dodatkową zaletą jest również stały dostęp do przepisów oraz ewentualnych zmian w obowiązujących aktach prawnych. Istnieje również możliwość automatycznego wyliczania kwoty podatków oraz składek ZUS, co znacznie usprawnia proces spłaty należności.

Niektóre aplikacje internetowe pozwalają również na kontakt z wykwalifikowanymi księgowymi, którzy mogą prowadzić księgowość za nas. W ten sposób przedsiębiorca nie musi stale troszczyć się o poprawność przygotowywanej dokumentacji oraz o jej zgodność z przepisami, wciąż jednak posiada stały wgląd w swoje finanse oraz ogólną sytuację w firmie. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo dodatkowego czasu, zachowując przy tym znacznie mniejsze koszty.

Dla kogo jest przeznaczona księgowość internetowa?

Oferta księgowości wirtualnej skierowana jest przede wszystkim do mikro oraz małych przedsiębiorców, którym zależy na jak największym ograniczeniu swoich kosztów. Jedynym wymaganiem stojącym przed przedsiębiorcą jest konieczność posiadania komputera bądź innego urządzenia z dostępem do internetu.
System ten nie sprawdza się jednak w przypadku większych przedsiębiorstw, które zatrudniają znacznie większą liczbę pracowników lub posiada dużo bardziej skomplikowaną dokumentację.
Wady księgowości internetowej
Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że wymaga ono od przedsiębiorcy dużej samodzielności. Z jego pomocą możemy wykonać jedynie proste czynności, nie sprawdza się jednak w sytuacji, kiedy posiadamy liczną i skomplikowaną dokumentację. Dodatkowo, księgowość internetowa prowadzona samodzielnie sprawia, że to my ponosimy wszelką odpowiedzialność za każdą, nawet najdrobniejszą pomyłkę, w związku z czym wymaga to odpowiedniej ostrożności oraz uwagi przy wprowadzaniu danych.

Program do faktur
Program do faktur

Wiąże się to również z koniecznością dobrej znajomości obowiązującego prawa oraz śledzenia wszystkich zmian w przepisach. Dla wielu osób przeszkodą mogą okazać się również problemy z połączeniem obowiązków związanych z zarządzaniem firmą oraz tych z prowadzeniem i pilnowaniem księgowości.

Zalety księgowości internetowej

Główną zaletą tego rozwiązania jest jego niska cena. Księgowość internetowa może generować nawet kilkukrotnie niższy koszt w porównaniu do tradycyjnej obsługi księgowej. Jest to niezwykle ważne dla małych firm oraz początkujących przedsiębiorców, ponieważ pozwala to im zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Dodatkowym plusem jest bardzo duża wygoda. Wszystkie niezbędne dokumentacje, deklaracje oraz ewidencje mamy pod ręką, a nawet możemy wysyłać je przez internet bezpośrednio z serwisu. Wirtualne platformy działają bez konieczności instalowania zbędnego oprogramowania, dzięki czemu mogą być uruchamiane na prawie każdym urządzeniu z dostępem do sieci.
Niezwykle istotnym atutem jest również bezpieczeństwo. Księgowość internetowa opiera się na platformach, które są na bieżąco archiwizowane, a niezbędne informacje przetrzymywane na dyskach usługodawcy. Dzięki temu nie tylko możemy mieć dostęp do danych z wielu różnych urządzeń, lecz przede wszystkim w przypadku uszkodzenia lub utraty dokumentacji możemy odzyskać dane w bardzo prosty sposób.

Czy warto jest korzystać z księgowości internetowej?

Księgowość internetowa jest nowym i ciągle rozwijającym się rozwiązaniem, które przyciąga zainteresowanych przedsiębiorców swoimi niewątpliwymi zaletami. Należy jednak pamiętać, że ten sposób prowadzenia rachunkowości przeznaczony jest przede wszystkim dla małych firm, które nie generują powstawania bardzo dużej liczby dokumentacji oraz nie zatrudniają wielu pracowników. W takiej sytuacji to rozwiązanie jest idealnie dostosowane do ich potrzeb. W przeciwnym wypadku może się okazać, że konieczna jest obsługa zawodowej księgowej lub biura rachunkowego.

Alternatywy dla księgowości internetowej

Podstawową alternatywą dla księgowości internetowej jest księgowość tradycyjna. Korzystanie z usług księgowej czy biura rachunkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak często bardzo kosztownym. Dodatkowo ogranicza to w pewien sposób naszą wiedzę dotyczącą procesów finansowych zachodzących w firmie. Co więcej, kontakt z księgową czasem bywa utrudniony, księgowość internetowa zaś pozwala na dostęp do bazy danych każdego dnia o dowolnej godzinie.

Każde rozwiązanie posiada zatem swoje wady i zalety, dlatego najlepiej jest wybrać sposób, który jest w stanie w pełni sprostać naszym wymaganiom i spełnia wszystkie postawione przez nas oczekiwania.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry