Podatki – MojaFaktura24.pl http://mojafaktura24.pl porady dla przedsiębiorców Wed, 10 Jan 2018 13:09:04 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.7 Bazy VIES i NIP – do czego służą? http://mojafaktura24.pl/bazy-vies-i-nip-do-czego-sluza/ http://mojafaktura24.pl/bazy-vies-i-nip-do-czego-sluza/#respond Wed, 10 Jan 2018 13:09:04 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=434 Obecnie urzędnicy mogą w dość łatwy sposób sposób wykreślić podatnika z rejestru VAT i to nawet bez jego wiedzy. Tymczasem przyjęcie faktury VAT od  kontrahenta, który nie był nigdy czynnym podatnikiem lub już nim nie jest, grozi dość poważnymi konsekwencjami. W tym przypadku z pomocą przychodzą bazy VIES i NIP. Dlaczego warto weryfikować kontrahentów? Warto…

The post Bazy VIES i NIP – do czego służą? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Obecnie urzędnicy mogą w dość łatwy sposób sposób wykreślić podatnika z rejestru VAT i to nawet bez jego wiedzy. Tymczasem przyjęcie faktury VAT od  kontrahenta, który nie był nigdy czynnym podatnikiem lub już nim nie jest, grozi dość poważnymi konsekwencjami. W tym przypadku z pomocą przychodzą bazy VIES i NIP.

Dlaczego warto weryfikować kontrahentów?

Warto pamiętać o tym, że dokonanie transakcji objętej podatkiem VAT z podmiotem, który nie jest czynnym podatnikiem, bo np. został wykreślony z rejestru, a jeszcze o tym nie wie i wystawia faktury, może zostać uznane przez urząd skarbowy za próbę wyłudzenia podatku VAT. Dotyczy to też transakcji wewnątrz UE, gdy podmiot nie jest podatnikiem VAT-UE lub posługuje się błędnym numerem NIP czy VAT-UE. Dlatego zawsze powinno się sprawdzać cy faktury kosztowe pochodzą od osób, które figurują w rejestrze czynnych podatników VAT.

Okazuje się bowiem, że organy podatkowe wcale nie mają obowiązku informowania podatnika o odebraniu mu statusu podatnika VAT. Tymczasem nieświadomy tego faktu przedsiębiorca może wystawić fakturę VAT swojemu kontrahentowi, a ten gdy zaksięguję fakturę i odliczy od niej VAT musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Nie można bowiem odliczyć VAT od nieistniejącego podatnika. Trzeba więc mieć na uwadze fakt, że istnieją bazy VIES i NIP, gdzie można dokonać weryfikacji kontrahentów.

W przypadku gdy jeden podmiot dokona zakupu od kontrahenta, który nie jest czynnym podatnikiem VAT i będzie chciał odliczyć podatek, US może zakwestionować jego prawo do tego, a niekiedy nawet nałożyć sankcję z tytułu nieuprawnionego zawyżenia podatku do doliczenia.

Wykreślanie podatnika – na czym polega?

Zgodnie z art. 9 i 9a ustawy o VAT jest wiele przesłanek do wykreślenia podmiotu z rejestru podatników VAT. Wykreślane są m.in. podmioty, które nie istnieją bądź w zgłoszeniu rejestracyjnym podały nieprawidłowe dane. Wykreśleniu z rejestru VAT podlegają ponadto podmioty, które przez okres 6 miesięcy nie złożyły deklaracji VAT mimo że mają taki obowiązek. Niekiedy przyczyną wykreślenia jest wystawienie faktur czy faktur korygujących, które dokumentują czynności fikcyjne. Wyjątkiem są pomyłki.

Okazuje się jednak, że wykreślenie może dotknąć uczciwych podatników, którzy przez okres 6 miesięcy złożyli deklaracje zerowe, a więc nie zarejestrowali obrotu. Wykreślenia można w tym przypadku uniknąć, odpowiednio uzasadniając taką sytuację. Jeszcze inną przesłanką do wykreślenia z rejestru VAT podatnika jest brak możliwości skontaktowania się z nim. Czasem wynika to z bardo błahych powodów np. gdy podatnik zmieni numer telefonu i nie zgłosi tego faktu w odpowiednim urzędzie.

Oprócz tego powodem wykreślenia jest zawsze zawieszenie działalności na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Po ewentualnym jej wznowieniu należy ponownie zarejestrować się jako podatnik VAT.

Jak weryfikować kontrahentów?

Warto pamiętać o tym, że to na podatniku spoczywa obowiązek sprawdzania i weryfikowania swoich kontrahentów. Zgodnie z ustawą o VAT podatnik powinien szczegółowo weryfikować kontrahentów, jeśli pojawiają się okoliczności budzące wątpliwość z uwagi na ich nietypowość. Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do podmiotów, których działalność zarejestrowana jest w miejscu, gdzie nie ma oznak prowadzenia działalności mimo jej sporej skali czy nie ma tam odpowiedniego zaplecza technologicznego. Podejrzane powinny być również niemające ekonomicznego uzasadnienia częste zmiany dostawców cy odbiorców w łańcuchu dostaw oraz niechęć do zawierania długotrwałych współpracy handlowych. Niepokój w przedsiębiorcach powinny ponadto wzbudzić krótkie terminy płatności, oczywiście biorąc pod uwagę skalę transakcji, a także szybkość realizowania dostaw z pominięciem magazynu.

Jednocześnie z uwagi na znaczny zakres i niedostępność danych, jakie należałoby posiadać przed podjęciem bezpiecznej transakcji, podatnicy nie mogą samodzielnie zweryfikować wszystkich przesłanek. Nie zwalnia ich to jednak z odpowiedzialności. Przyjęcie faktury, która wystawiona została w celu wyłudzenia podatku grozi karami finansowymi czy utratą statusu podatnika VAT. Dzisiaj za sprawą działającego systemu kontroli podatników z pomocą Jednolitych Plików Kontrolnych urząd skarbowy może wykrywać bez problemu takie transakcje i na tej podstawie kontrolować podatników.

 Czym są bazy VIES i NIP?

Pewnym rozwiązaniem są w tej sytuacji bazy VIES i NIP. Resort finansów udostępnił portal, który pozwala na weryfikowanie kontrahentów na podstawie numeru NIP. Można za jego pomocą sprawdzić status podatnika, a otrzymaną informację wydrukować i zachować na wypadek kontroli. To rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż osobisty kontakt z urzędem skarbowym i uzyskanie stosowanego zaświadczenia. Nie wymaga bowiem nawet wychodzenia z biura. W przypadku transakcji wewnątrz Unii Europejskich status podmiotu sprawdzić można z kolei w bazie VIES, która jest udostępniona przez Komisję Europejską. Tutaj należy podać jedynie numer VAT-UE podatnika.

Bazy VIES i NIP są obecnie wykorzystywane przez coraz większą liczbę przedsiębiorców, ale nie są jedyną opcją w tej sytuacji. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem rozwiązania w postaci systemów księgowo-finansowych, które posiadają wbudowaną funkcjonalność do sprawdzania statusu kontrahenta w bazach VIES i NIP.

Sprawdzenie kontrahenta w bazie VIES ma również znaczenie z uwagi na to, że fakt czy nabywca jest podatnikiem VAT decyduje  o tym, w jakim kraju oraz według jakiej stawki będzie płacony podatek od wartości dodanej. To konsekwencja określenia miejsca powstawania obowiązku podatkowego. Poza tym poprawny NIP pozwala na prawidłowe wypełnienie informacji podsumowującej VAT-UE i należy do czynników uprawniających do zastosowania stawki 0% w przypadku dostawy wewnątrz UE. Na tej podstawie każde państwo członkowskie jest zobowiązane do udostępniania innym krajom UE krajowej bazy podatników zarejestrowanych dla handlu wewnątrzwspólnotowego. W bazie VIES znajdują się dane podatników posiadających numer VAT UE.

 

The post Bazy VIES i NIP – do czego służą? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/bazy-vies-i-nip-do-czego-sluza/feed/ 0
Jak uniknąć opłaty celnej? http://mojafaktura24.pl/jak-uniknac-oplaty-celnej/ http://mojafaktura24.pl/jak-uniknac-oplaty-celnej/#respond Mon, 04 Sep 2017 16:10:48 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=396 Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup towarów poza granicami naszego kraju. Wpływają na to znacznie korzystniejsze cenowo warunki zakupu, zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę. W wielu przypadkach nawet po doliczeniu kosztu dostawy danego artykułu do Polski, jego cena jest nadal niższa niż tego samego towaru, który kupimy na naszym rodzimym…

The post Jak uniknąć opłaty celnej? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup towarów poza granicami naszego kraju. Wpływają na to znacznie korzystniejsze cenowo warunki zakupu, zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę. W wielu przypadkach nawet po doliczeniu kosztu dostawy danego artykułu do Polski, jego cena jest nadal niższa niż tego samego towaru, który kupimy na naszym rodzimym rynku.

Nie ma żadnego problemu, jeśli zamawiamy produkty dostępne w innych krajach Europy. Płacimy wówczas cenę samego towaru i koszt jego dostawy pod nasz adres (plus ewentualną różnicę w wysokości podatku VAT). Komplikacje zaczynają się, kiedy zdecydujemy się na zakup towaru spoza Unii Europejskiej. W takim wypadku musimy liczyć się z tym, że nasza przesyłka zostanie dodatkowo obłożona opłatą celną. Warto zdawać sobie z tego faktu sprawę, jeśli planujemy zakupy internetowe na portalach handlowych z USA czy Chin.

Opłaty celne – co to takiego?

Opłaty celne, inaczej zwane także po prostu cłem, to opłaty, które dane państwo nakłada na obywatela, jeśli ten sprowadza na jego teren towary pochodzące z rynków zagranicznych. Podstawowym celem istnienia tej opłaty jest zwiększenie dochodów budżetu państwa, gdyż pieniądze z cła zasilają skarb państwa. Pośrednio cło ma także za zadanie chronić rodzimy rynek i własnych producentów przed potencjalnym jego „zalaniem” przez tańsze towary wytwarzane poza granicami.

Czy da się uniknąć opłaty celnej?

Takie pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która wie, że zamówiony przez nią towar może podlegać takiej opłacie. Nie każdy jednak zakup, którego dokonamy poza UE musi koniecznie zostać obłożony cłem.
Jeśli na przykład zakupimy niedrogi towar od osoby prywatnej, którego wartość nie przekracza kwoty 150 Euro, wtedy nie zostaną do niego doliczone żadne opłaty celne. To samo ma miejsce w przypadku zakupów dokonywanych od firm, ich wartość nie może być jednak wyższa niż 22 EUR.

Jeśli natomiast chcemy zamówić rzeczy, których wartość przekroczy wyżej wymienioną kwotę, aby uniknąć konieczności uiszczenia opłaty celnej istnieje także możliwość podzielenia całego zamówienia na mniejsze, których wartość zmieści się w kwocie wspomnianych wyżej kwotach. Dzięki temu, na przesyłki na zostaną nałożone opłaty celne. Uwaga! Zwolnienie z cła w tym wypadku nie obejmuje napojów alkoholowych, tytoniowych oraz perfum i wód toaletowych (poza niewielkimi dopuszczalnymi przez prawo ilościami). Sprowadzając z zagranicy tego typu towary należy liczyć się więc z koniecznością uiszczenia opłaty celnej.

Drugim sposobem, który nie zawsze jednak działa, jest oznaczenie paczki, jako „gift”, czyli prezent. Z reguły bowiem z cła zwolnione są przesyłki, które dostajemy od rodziny i zagranicznych znajomych, które traktowane jako podarunki nie są obarczone dodatkowymi restrykcjami finansowymi. Adnotacja na przesyłce o prezencie musi zostać umieszczona przez jej nadawcę, wielu kupujących zwraca się więc do sprzedawcy z prośbą o deklarację, że zawartość przesyłki jest prezentem. Większość sprzedających, którzy na co dzień handlują z zagranicznymi klientami nie robi z tym żadnego problemu, a niektórzy sami wręcz proponują klientowi takie właśnie rozwiązanie. Ten trik nie zawsze jest skuteczny, gdyż celnicy widząc jako nadawcę firmę, raczej nie dadzą się przekonać, że dana przesyłka jest prezentem.

Jakie towary są zwolnione z opłaty celnej?

Tak, jak wyżej wspomniano, opłaty celne nie obowiązują dla towarów zakupionych poza granicami danego kraju jeśli ich łączna wartość jest równa lub mniejsza niż kwota 150 EUR (w przypadku zakupów od osoby fizycznej dla osoby fizycznej) oraz 22 EUR (w przypadku zakupów od firmy).

Podobnie jest w przypadku przesyłek, których zawartość nie jest zakupem, a prezentem, który otrzymujemy od osoby fizycznej mieszkającej lub przebywającej poza granicami UE. Oprócz tego, opłaty celne nie obowiązują w przypadku towarów, które są przeznaczone do użytku przez osoby niepełnosprawne, przedmiotów trafiających do organizacji charytatywnych i dostarczanych na rzecz ofiar katastrof, aparatury medycznej i badawczej, materiałów naukowych i dydaktycznych oraz towarów, które stanowią mienie osobiste adresata lub są przewożone w związku z zwarciem przez niego związku małżeńskiego.

Niektóre towary mimo, że de facto nie są zwolnione z opłaty celnej, posiadają stawkę cła 0%. Należą do nich m. in. laptopy, aparaty cyfrowe oraz telefony komórkowe.

Nieuczciwe praktyki sprzedawców w związku z opłatami celnymi

Osoby, które regularnie kupują przedmioty na popularnych portalach aukcyjnych z pewnością nie raz zetknęły się ze sprzedającymi, którzy handlują towarami pochodzącymi z państw trzecich. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sprzedający ci nie posiadają fizycznie tych przedmiotów, a jedynie pośredniczą w ich dostawie. Oznacza to, że dany towar znajduje się u zagranicznego producenta, lub w jego magazynie i zamawiając go zostanie do nas wysłany spoza UE. Istnieje wiec duże ryzyko, że na granicy przesyłka zostanie zatrzymana i obłożona cłem. Nieuczciwi sprzedający często nie informują wcale klienta o takiej możliwości, a on sam zdaje sobie sprawę z konieczności opłacenia cła dopiero, kiedy otrzyma stosowne wezwanie od Urzędu Celnego. Często okazuje się także, że ostateczna cena zakupionego przedmiotu wraz z cłem przewyższa cenę, jaką przyszłoby nam zapłacić za ten towar w Polsce.

Inną kontrowersyjną praktyką stosowaną tym razem głównie przez zagranicznych sprzedawców, jest wspomniane już oznaczanie towarów jako prezentów, mimo, że wcale nimi nie są. Nie ulega bowiem wątpliwości, że takie postępowanie działa na szkodę budżetu państwa, który traci pieniądze należne mu z tytułu zakupów jego obywateli poza granicami Unii.

The post Jak uniknąć opłaty celnej? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/jak-uniknac-oplaty-celnej/feed/ 0
Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/ http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/#respond Mon, 22 May 2017 07:09:35 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=233 Czym właściwie jest remanent ? Jest to nic innego, jak spis faktycznego stanu produktów, półproduktów, materiałów gotowych lub surowych a także braków lub odpadów posiadanych przez przedsiębiorstwo. Jedną z form remanentu jest spis z natury. Właściwie przeprowadza się go już na etapie planowania, czyli dość wcześnie. Dzięki niemu można wyznaczyć konkretne dni w których ma…

The post Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Czym właściwie jest remanent ?

Jest to nic innego, jak spis faktycznego stanu produktów, półproduktów, materiałów gotowych lub surowych a także braków lub odpadów posiadanych przez przedsiębiorstwo.

Jedną z form remanentu jest spis z natury. Właściwie przeprowadza się go już na etapie planowania, czyli dość wcześnie. Dzięki niemu można wyznaczyć konkretne dni w których ma on zostać przeprowadzany względem dnia, tygodnia czy miesiąca w danym przedsiębiorstwie.

Kiedy powinien zostać przeprowadzony taki spis z natury?

Istnieje kilka takich terminów, dzięki którym można go określić, właściwie w zależności od funkcjonowania oraz profilu działalności konkretnego przedsiębiorstwa można będzie bardziej precyzyjnie określić. Generalnie zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami spis z natury należy wykonać:

  • w dzień rozpoczęcia działalności w trakcie trwania roku podatkowego
  • w dzień 1 stycznia
  • w sytuacji zmiany proporcji udziałów wspólników
  • w przypadku zmiany wspólnika
  • wraz z końcem roku podatkowego
  • w przypadku likwidacji działalności

Jakie dane musi zawierać spis z natury?

  • nazwę firmy ( imię i nazwisko właściciela zakładu)
  • datę w której sporządza się spis
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury
  • konkretne i precyzyjne określenie towaru oraz innych składników wymienionych w § 27
  • jednostkę miary, a także ilość zatwierdzoną w czasie spisu
  • dokładną cenę za jednostkę miary
  • wynik z pomnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową
  • końcową wartość spisu z natury
  • wartość pomniejszającą (§ 29)- z uwzględnieniem pozycji spisu z natury i pozycji w księdze których dotyczy owe pomniejszenie.
  • klauzurę „Spis zakończono na pozycji…..”
  • podpis osób które sporządzały spis, a także podpis właściciela zakładu (wspólników)

Jakie towary uwzględnia spis z natury?

Tak naprawdę spisowi z natury będą podlegały jedynie towary handlowe, materiały ( w tym surowce podstawowe ale również pomocnicze), półwyroby. Należy uwzględnić również braki, odpady, wyroby gotowe oraz produkcję w toku.

Jakie są składniki majątki które podlegają inwentaryzacji droga spisu z natury?

  • aktywa pieniężne
  • papiery wartościowe w postaci materialnej
  • rzeczowej składniki aktywów obrotowych
  • środki trwałe oraz nieruchomości zaliczane do inwestycji
  • maszyny i urządzenia które wchodzą w skład środków trwałych w budowie

Jak właściwie przebiega wycena towarów?

Należy w tym punkcie wycenić materiały oraz towary handlowe które są objęte spisem z natury wedle poniższych zasad:

  • cena zakupu – czyli właściwa wartość jaką przedsiębiorca zapłacił za towar handlowe/materiał, kwota musi zostać pomniejszona o wartość podatku VAT albo
  • cena nabycia – kwota zakupu powiększona o dodatkowe koszty uboczne związane z zakupieniem towarów handlowych/materiałów ( przykładowo mogą się tutaj znaleźć koszty ubezpieczenia w drodze, koszty transportu). W tym punkcie należy przyporządkować określonym towarom koszty uboczne, oraz ustalić procentowy wskaźnik tych kosztów w stosunku do ogólnej wartości zakupów towarów handlowych czy materiałów
  • cena rynkowa z dnia sporządzenia spisu- to rozwiązanie jest stosowane w obrocie rzeczami tego samego typu oraz gatunku (odnosi się do ich stanu i stopnia zużycia)

– w przypadku zastosowania niższej kwoty od powyższego schematu ( z powodu uszkodzenia towaru) należy przy konkretnych pozycjach wskazać również jednostkową cenę zakupu

! Półwyroby, wyroby gotowe, braki we własnej produkcji – wylicza się na podstawie kosztów wytworzenia

! Odpady zużyte- wylicza się na podstawie oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytku

! W przypadku niesprzedanych wartości dewizowych wycenia się je na podstawie cen zakupu z dnia w którym zostaje sporządzony spis z natury. Jednak w przypadku sporządzania spisu z natury w dniu kończącym rok podatkowy według cen zakupu. Jednak nie mogą one być wyższe niż kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski

Czym jest pomniejszenie wartości spisu z natury?

Po zakończeniu spisu z natury przedsiębiorca ma obowiązek by pomniejszyć go o kwotę, o jaką wczesnej zmniejszył koszty uzyskania przychodu.

Jak wpisać w KpiR?

W sytuacji gdy dany przedsiębiorca po przygotowaniu spisu z natury posiada fizycznie więcej lub mniej towaru w systemie magazynowym należy rozliczyć te nadwyżki lub niedobory odpowiednio jako przychód i koszt uzyskania przychodu. Do tego typu czynności zobowiązuje art 12 ustawy i podatku dochodowym.

Usługi księgowe- czy spis z natury też należy przekazać?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą sie usługi księgowe. Wiadomo, że przepisy wciąż się zmieniają, więc dla bardzo wielu przedsiębiorców przekazywanie tego typu zadań osobom, które posiadają w tej kwestii kwalifikacje wydaje się być o wiele bardziej odpowiednie. W sytuacji gdy dany przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z usług księgowych, to w takiej sytuacji przygotowany spis z natury również należy przekazać księgowemu.

The post Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/feed/ 0