Jak zaplanować finanse osobiste?

Dobry plan finansowy pozwala przetrwać okresy dekoniunktury gospodarczej i dodaje pewności, że poradzimy sobie w przypadku zwolnienia z pracy i czasowej utraty płynności finansowej. Niestety wielu z nas zapomina jak ważne jest systematyczne pomnażanie kapitały i gromadzenie własnej rezerwy pieniężnej. Istnieje wiele problemów związanych z brakiem świadomości [kontroli i planowania finansów osobistych]. Po pierwsze ludzie wierzą w to, że zawsze będą mieli pracę, po co więc dziś odkładać 200 zł, kiedy z przyszłej pensji mogę wziąć 400? Po drugie większość woli najpierw płacić innym – czyli wydawać co zarobiła – a jak coś zostanie to wtedy inwestować. Nie rozumieją, że inwestowanie oznacza płacenie sobie na początku. Więc jeżeli mamy płacić sobie na końcu, jak coś zostanie, to najczęściej nie zostaje nic. W efekcie nawet po 30 latach pracy jak raptem kogoś zwolnią to jest to dramat, bo nie ma z czego żyć. (dr Andrzej Fesnak w wywiadzie „Jak planować finanse osobiste”? http://www.artofbusiness.pl/ ).

Woman with coins in jar

Zadbaj o rezerwę finansową!

Planowanie finansów osobistych to nie tylko racjonalne gospodarowanie środkami pieniężnymi, ale także zdolność do generowania większych sum przez inwestycje i oszczędności. Niestety, aż 37% dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności, zaś 24% odłożyło na koncie równowartość zaledwie 1-2 pensji. Jedyna pociecha w tym, że większość naszych rodaków zdaje sobie sprawę, iż realnym zabezpieczeniem jest zaoszczędzenie minimum trzech miesięcznych pensji. Jeżeli nie posiadamy rezerwy finansowej, trudno, abyśmy planowali finanse osobiste w sposób racjonalny i przemyślany. Układając plan, musimy bowiem wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności, w tym – utratę pracy.
Zacznijmy od tego, że nawet przy minimalnym przychodach, jesteśmy w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. W optymistycznym założeniu jest to 20% miesięcznych dochodów; na nasze potrzeby obniżmy jednak poprzeczkę do 5%. Przy założeniu, że zarabiamy 2000 złotych miesięcznie, jesteśmy w stanie uszczknąć 100 złotych. Kwota wydaje się rozsądna, a i nasz standard życia zasadniczo się nie zmieni. Przy regularnym oszczędzaniu uzyskamy już satysfakcjonujące sumy, które możemy pomnażać na kontach oszczędnościowych, terminowych lokatach czy przez inwestowanie na giełdzie.

Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zbieranie pieniędzy do przysłowiowej skarpety – no chyba że inflacja nam niestraszna. Na szczęście, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że gromadzenie oszczędności na własną rękę, w domu, nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, a wręcz przyczynia się do zmniejszenia sumy zaoszczędzonych środków na przestrzeni kilku lat.

Jak mądrze oszczędzać?

Stała kontrola własnych finansów, tworzenie planów i strategii finansowych, inwestowanie oraz kształcenie się w sprawach finansowych i inwestycjach  dają najlepsze efekty. Nie wystarczy odkładać pieniędzy, trzeba wiedzieć jak je pomnażać. Równie istotne jest ograniczenie kosztów i przeanalizowanie aktualnych wydatków. Być może znajdziemy oszczędności w zmianie operatora komórkowego lub dostawcy Internetu? Wystarczy usiąść z kartką i rzetelnie rozplanować domowy budżet.

Gdzie składać oszczędności?

Najlepszym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania jest założenie mobilnego konta oszczędnościowego, które daje możliwość wykonywania przelewów wewnętrznych i zewnętrznych. Na obecną chwilę konta oszczędnościowo oprocentowane są w granicach 2 proc. w skali roku. Oczywiście nie jest to wysoki procent, niemniej zyskujemy szansę choćby minimalnego zarobku. Co więcej, mamy swobodny dostęp do zgromadzonych środków – możemy je przelewać na rachunek osobisty w dowolnym momencie, co daje duże poczucie bezpieczeństwa. Deponując pieniądze na lokacie, zamrażamy je na dłuższy okres i w przypadku zerwania umowy, tracimy część lub całość odsetek.
W przypadku wycofania pieniędzy z konta oszczędnościowego nie tracimy zarobionych pieniędzy.

Pomimo że gotówka odkładana na konto oszczędnościowe wypracowuje minimalny zysk, sam fakt jego posiadania jest wartościowy. Nowoczesne konta internetowe pozwalają efektywnie zarządzać oszczędnościami i deponować część lub całość zgromadzonych środków na lokaty krótko- lub długoterminowe, fundusze czy oraz inne produkty finansowe oferowane przez bank.

Jedyną istotną wadą kont oszczędnościowych jest nałożenie limitów na przelewy – zaledwie jeden lub dwa w miesiącu są bezpłatne. Z drugiej jednak strony to sposób na utrzymanie oszczędności w ryzach i powstrzymanie się przed ich wybieraniem z konta.

Oszczędzanie zawsze przynosi korzyści i uczy racjonalnego dysponowania budżetem. Otwierając konto i przelewając regularnie określoną sumę środków, nie odczujemy istotnych zmian w życiu, a już po kilku miesiącach będziemy mogli cieszyć się sporą sumą zaoszczędzonych pieniędzy.

Anna Rajczak

Share This Post

Post Comment