Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to stosunkowo nowy zawód. Kto nim może zostać? Praktycznie każdy. Ta profesja jest bardzo słabo uregulowana prawnie. Doradcą może zostać nawet osoba  nie posiadająca wyższego wykształcenia. Jednak większość instytucji finansowych stawia na osoby posiadające wykształcenie kierunkowe.

Kto może zostać doradcą?

Doradca finansowy musi świetnie znać rynek kredytów. Powinien dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich banków na terenie naszego kraju, a także orientować się jakie wymagania powinien spełnić potencjalny kredytobiorca. Nie jest to łatwe ponieważ ten rynek jest niezwykle dynamiczny. Równie istotna jest znajomość aktualnie obowiązujących stóp procentowych oraz kursów walut.

Równie ważne są zdolności interpersonalne doradcy finansowego. Musi on dobrze odczytywać potrzeby potencjalnych. Doradca powinien z miejsca powinien budzić zaufanie swoich klientów. Dlatego doradcami zostają nie tylko absolwenci kierunków związanych z finansami. W zawodzie odnajdują się także socjologowie czy psycholodzy.

Jak znaleźć dobrego doradcę finansowego?

Po pierwsze szukajmy doradcy finansowego,który nie jest związany z żadną instytucją finansową. Dla taką osobą najważniejsze jest zadowolenie jego klientów. To jego wizytówka i najlepsza reklama. Jak znaleźć taką osobę? Najlepiej z polecenia… Pytajmy wśród rodziny i przyjaciół, być może będą mogli polecić nam sprawdzonego fachowca. Rekomendacja znajomych to najlepsza reklama.

Równie ważne jest bogate doświadczenie zawodowe. Nie pozwólmy aby  doradca uczył się zawodu na naszym kredycie. Zapytajmy o kontakty do byłych klientów. Kompetentna osoba nie będzie bała się takiej konfrontacji. Zapytajmy w jakich produktach specjalizuje się nasz doradca. Nie ma osoby, która zna się na wszystkim. Dobry doradca przyzna nam się do swojej niewiedzy… Takiej osobie możemy zaufać o wiele bardziej.

Zwróć uwagę na to jak doradca reaguje na twoje pytania czy obiekcje. W tym zawodzie dobra komunikacja z klientem to podstawa. Zwróć uwagę czy twój doradca umie w prostych słowach wyjaśnić wszelkie zawiłości. To on ma być ekspertem, a nie ty… Jeśli niebyt dobrze komunikujesz się ze swoim doradcą zrezygnuj z jego usług. Szukaj innego fachowca.

Dobrym sposobem na przetestowanie kompetencji doradcy finansowego jest udawanie całkowitego laika. Dzięki temu sprawdzimy uczciwość danej osoby. Dowiemy się czy nie chce zarobić na naszej niewiedzy…Równie ważna jest twoja sytuacja finansowa. Dobry doradca dokładnie ją sprawdzi. Zapyta o ewentualnie zobowiązania, stan cywilny czy sytuację zawodową. Dzięki temu lepiej dopasuje produkt do  indywidualnych potrzeb klienta.

Czego możemy oczekiwać od naszego doradcy finansowego?

Po pierwsze doradca ustala cel kredytowania. Może to być na przykład kredyt hipoteczny bądź konsolidacyjny. Po drugie szacuje wysokość kredytu. Pod uwagę bierzemy kwotę potrzebną na realizację potrzeb klienta, ale nie tylko. Pod uwagę musimy wziąć dodatkowe koszty. Na przykład prowizje, koszty ubezpieczenia i inne.
Równie ważny jest wybór waluty w jakiej chcemy wziąć kredyt. Doradca powinien wyjaśnić, że kredyt w obcej walucie wiąże się z ryzykiem kursowym. Wybór danej waluty wpływa także na wybór banku. Nie każdy bank oferuje kredyt w wybranej walucie.
Doradca finansowy musi uwzględnić także okres kredytowania. Nie każdy bank umożliwia wzięcie kredytu na 30 lat. Maksymalny okres kredytowania uzależniony jest od wieku kredytobiorcy, a także waluty w jakiej wzięto kredyt.

Doradca pomaga także dobrać najlepszy rodzaj rat. Do wyboru mamy raty malejące wtedy szybciej spłacamy kapitał bądź równe. W tym przypadku kapitał spłaca się wolniej. Ta decyzja ma kluczowy wpływ na to jak szybko spłacimy nasze zobowiązania.

Ważnymi kryteriami są wysokość i źródło dochodów. Wpływają one na naszą zdolność kredytową. Dzięki znajomości naszych dochodów doradca będzie mógł dopasować ofertę kredytową do naszych możliwości. Doradca zwróci uwagę także na wkład własny. Jego wysokość wpłynie na cenę kredytu oraz możliwość jego uzyskania. Im większy wkład własny tym większa szansa, że dany bank zdecyduje się udzielić nam kredytu.

Ile kosztują usługi doradcy finansowego?

W Polsce klient nie płaci doradcy finansowemu ani złotówki. Jego wynagrodzenie to przede wszystkim prowizja jaka otrzymuje od danej instytucji finansowej. Bardzo często wysokość tej prowizji jest uzależniona od obrotu. Dlatego prowizja prowizji nierówna. Decydując się na współpracę z doradcą finansowym musimy zawsze o tym pamiętać. Doradca nigdy nie działa do końca bezinteresownie…

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Z pewnością warto rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z kredytami. Fachowiec pomoże nam rozwiać nasze wątpliwości. Dzięki niemu możemy porównać oferty przynajmniej kilku banków. Dla pewności możemy umówić się na spotkanie z kilkoma doradcami finansowymi i wybrać osobę, która budzi w nas największe zaufanie. Dzięki temu wzajemna współpraca może trwać przez długie lata.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry