Reddit (GME I AMC) vs Wall Street, czyli jak w kilka tygodni wygrać z gigantem

Gotowi na utratę własnych pieniędzy tylko po to, aby nadepnąć na odcisk największym instytucjom finansowym…? Kim są ci ludzie i co wspólnego mają z głośną ostatnio akcją wykupowania akcji firmy GameStop, czyli kilka słów o tym, jak traderzy z platformy Reddit postanowili ustawić do pionu największe finansowe instytucje w Stanach Zjednoczonych. 

Od niedawna rozmaite media w dużej mierze skupiają się na tym, co spotkało firmę GameStop. Przed tą amerykańską siecią sklepów specjalizujących się w sprzedaży gier wideo, konsoli oraz innych akcesoriów dla graczy stanęło widmo zamknięcia ok. 450 punktów ze względu na wciąż rosnące zainteresowanie cyfrowymi kopiami gier. Firma wyjątkowo silnie odczuła na sobie piętno odciśnięte przez epidemię COVID-19, kiedy życie całego świata praktycznie przeniosło się do Sieci, dodatkowo pogłębiając problem marki.

Jednak jej sytuacja uległa diametralnej zmianie już na początku roku 2021. Wartość akcji GameStop jeszcze w pierwszej połowie stycznia wynosiła mniej niż 20 dolarów, jednak już pod koniec tego samego miesiąca wyceniano je nawet na 159 dolarów.

Co było przyczyną tak nagłego skoku?

Otóż stało się to za sprawą drobnych inwestorów czynnie udzielających się na Reddit’cie – popularnym serwisie przeznaczonym do publikacji linków do rozmaitych informacji i wydarzeń ze świata oraz tzw. selfpostów, czyli wpisów tekstowych. Spekulanci z redditowej grupy WallStreetbets zajmujący się przekazywaniem sobie wskazówek na temat inwestowania, zintegrowali się w kampanii przeciwko głównym instytucjom finansowym Stanów Zjednoczonych zrzeszonym na Wall Street, grającym na spadek notowań sieci (krótka sprzedaż akcji), masowo wykupując akcje GameStop. Dzięki ich konsekwentnym działaniom już po trzech tygodniach od rozpoczęcia tej akcji, wzrosty podbiły wartość papierów znanej sieci sklepów z USA aż o 1600 procent!

Co dalej? Czy GameStop przetrwa dzięki akcji drobnych inwestorów?

Kampania, jaka powstała na łamach platformy Reddit została zainicjowana ze względu na chęć pokazania największym światowym instytucjom, że mniejsze firmy mimo tak poważnego kryzysu nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, ale też z powodu próby doprowadzenia do bankructwa funduszy inwestycyjnych zarabiających właśnie dzięki krótkiej sprzedaży. Polega ona na pożyczaniu akcji spółek przez jednego inwestora drugiemu, który sprzedaje je na rynku, by po jakimś czasie ponownie je kupić i odsprzedać pierwotnemu właścicielowi. Fundusze hedgingowe dokładnie w ten sposób, grając na spadki słabszych spółek od lat czerpią z nich korzyści.

Co ciekawe, nie tylko indywidualni inwestorzy wzięli udział w akcji traderów. Stała się ona tak popularna, że sam Elon Musk w sposób żartobliwy odniósł się do niej na swoim Twitterze, czym dodatkowo zagęścił atmosferę sprawiając, że tego samego dnia, jak szacują eksperci – obrót akcji GameStop wyniósł 20 miliardów dolarów. Jednak pierwsze, co przychodzi na myśl z zetknięciu z tego typu informacjami, to temat ryzyka jakie w tym momencie spoczęło na spekulantach z Reddita oraz samej firmie, gdyż ceny, jakimi obecnie odznaczają się akcje GameStop zostały napompowane w sztuczny sposób.

Dodatkowo należy pamiętać, że mają oni do czynienia ze światowymi pionierami. Eksperci ze świata finansów uważają, iż pewne firmy z Wall Street znacznie skorzystają na tym, co się wydarzyło poprzez wykorzystanie zmienności oraz wzrostu obrotów akcjami. Oczywiście wkrótce po gwałtownych zwyżkach cen akcji, przyjdą równie gwałtowne spadki.

Czy zatem ma to jakikolwiek sens?

Wszystko ma swoje dobre strony, nawet ryzykowne działania. Akcje GameStop od dawna były sprzedawane przez takie fundusze, jak Citron Research po 40 $ za sztukę przy założeniu, że z czasem ich wartość spadnie nawet o więcej niż 20 $, pozwalając zyskać na tej różnicy. Wszystko uległo jednak zmianie ze względu na liczebność inwestorów z Reddita, którzy doprowadzili do tego, że te same instytucje zostały zmuszone zamykania krótkich pozycji oraz wykupowania akcji w celu zwrócenia pożyczki.

Czy to już koniec czy dopiero początek ?

Pare osób pytało mnie wcześniej gdy akcje te kosztowały (GME 320USD a AMC 15USD), czy jeszcze warto wejść czy może jest już za późno.

Wszystkie mainstreamowe media w USA dudnią wręcz ze wszystko się skończyło (zwłaszcza te które rzeczywiście są powiązane z branżą finansową).
Ja osobiście właśnie z tego powodu sadze, że to dopiero może być początek i r/WallStreetBets oraz r/WallStreetBetsElite mogą rzeczywiście doczekać się poszybowania akcji GME i AMC w najbliższych tygodniach do góry.
Zresztą sam jestem w długich pozycjach na tych właśnie akcjach.

Czy jeszcze warto wejść czy może jest już za późno ?

Na obecną chwilę w momencie wstawiania tego artykuł AMC kosztuje 7$ a GME 95USD – jak dla mnie jest to całkiem ciekawa przecena, dzięki której będę mógł dokupić.

Jeśli już naprawdę zdecydowani jesteśmy zaryzykować trochę grosza, należy pamiętać o 3 ważnych kwestiach:

  1. nigdy ale to przenigdy nie wkładamy w rynek pieniędzy, których straty nie akceptujemy (oszczędności czy środki do życia), zawsze się trzeba liczyć z utratą kapitału
  2. Oba rynki są rynkami naprawdę wysokiego ryzyka.
  3. Jeśli decydujesz się na wejście robisz to na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ i jest to tylko i wyłącznie TWOJA DECYZJA
Gdzie, u jakiego brokera kupić CFD ?

Szczerze mówiąc brokerów oferujących CFD z US jest w PL sporo, ale nie mam ochoty ich reklamować więc jedynie pokrótce powiem jak to zrobić na bazie mojego brokera czyli ROBOFOREX (link do założenia konta poniżej)

Po przejściu weryfikacji zakładamy konto R Trader i robimy wpłatę minimum 100USD (taka kwota pozwala na zakup około 5-10 opcji CFD na AMC) – trzeba pamiętać aby wielkość zamówień dostosować do wpłaconego kapitału.

Oczywiście kontrakt CFD nie oznacza ze stajesz się właścicielem akcji danej spółki !

Ja nie jestem doradcą finansowym a  powyższa treść nie stanowi w żaden sposób porady inwestycyjnej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry