Raty 0%, Raty za pół roku czy 5×0% – czyli promocje w sklepach AGD/RTV

Sklepy AGD/RTV nieustannie kuszą nas promocjami w postaci “Rat 0%” czy odroczeniem płatności na pół roku. Promocje takie pojawiają się niezależnie od terminu, a walka o klienta powoduje, że można w atrakcyjnej ofercie kredytowej pozyskać szybciej sprzęt i spłacać go w ratach. Wiele z tych sloganów jest jednak niezrozumiałych lub zawiłych. W dalszej części przedstawiamy najpopularniejsze promocje i w prosty sposób opisujemy je. Na podstawie tych opisów znacznie prościej będzie nam świadomie z nich korzystać i oszczędzać pieniądze.

Czym są promocje ratalne?

Promocje ratalne to promocje, które najczęściej dotyczą braku oprocentowania podczas brania konkretnego sprzętu w sklepach AGD/RTV na raty. Zazwyczaj według standardowych oferty musimy oddawać w takich przypadkach sumę sprzętu oraz odsetki bankowi w stałych ratach. Promocje te mają na celu uatrakcyjnienie oferty i zachęcenie klientów do skorzystania z oferty gdzie spłacać będą tylko koszt samego sprzętu. Podczas brania zarówno standardowych czy promocyjnych rat na sprzęt musimy wylegitymować się zdolnością kredytową oraz liczyć na pozytywną opinię banku, który współpracuje ze sklepem elektronicznym. Cały proces przyznawania trwa ok. kilkunastu minut. Jeśli bank po weryfikacji naszych danych i zdolności kredytowej da zielone światło, sklep wydaje nam sprzęt, bank wpłaca sklepowi pieniężne, a my w ratach oddajemy należność bankowi.

Raty 0% lub 24 x 0%

Raty 0% to jedna z najpopularniejszych i najczęściej oferowanych promocji przez sklepy AGD/RTV. Polega ona na tym, iż dany sprzęt jest sprzedawany klientowi na raty, a pod uwagę do spłaty jest brana kwota tylko samego sprzętu a nie nie sprzętu i oprocentowania bankowego. Przykładowo, jeśli telefon kosztujący 1000 zł zostanie sprzedany na 10 rat w takiej promocji, klient przez 10 miesięcy płacił będzie ratę w wysokości 100 zł. Standardowo rata ta wyniosłaby go ok. 115 zł poprzez dodatkowe oprocentowanie banku. Sklepy bardzo chętnie jednak przejmują koszty bankowe lub porozumiewają się bezpośrednio z bankiem, a klient ma do dyspozycji kredyt na preferencyjnych warunkach. Aby móc skorzystać z takiej promocji trzeba standardowo legitymować się zdolnością kredytową potrzebną do wzięcia samego kredytu. Bardzo często promocja ta ma również formę “24×0%” czy “12×0%” Zasada działania jest taka sama, a zmienia się tylko ilość miesięcy kredytowania.

Zapłać połowę teraz a połowę za 6 miesięcy

Jedną z najnowszych promocji, która zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się na billboardach czy na ulotkach reklamowych jest ta, która rozkłada płatność na 2 części. Pierwszą z nich płacimy w sklepie podczas zakupu sprzętu, a druga zostaje nam odroczona na 6 miesięcy lub do konkretnego punktu w czasie — np. Nowego Roku czy okresu po wakacjach. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla klienta i chwytliwe hasło reklamowe dla marki. Slogan “Zapłać teraz 1000 zł za laptop a pozostałą kwotę po Nowym Roku” brzmi bardzo obiecująco i pozwala nabyć sprzęt za bardzo niską sumę. Zasada działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku rat 0%, choć o braku oprocentowania należy dowiedzieć się u doradcy.

Zwrot na kartę podarunkową

Bardzo częstą promocją, która obowiązuje w wielu sklepach, jest zwrot części sumy wydanej np. na telewizor na kartę podarunkową. Promocja nie daje nam korzyści finansowych od razu przy zakupie pierwszego produktu, ale obniża cenę drugiego, który zakupimy za jakiś czas lub nawet podczas tej samej wizyty w sklepie. Jeśli marka oferuje, że zwróci nam 10% wydanej sumy po wydaniu 300 zł, otrzymujemy specjalną kartę przypominająca tę płatnicza z saldem 30 zł. Podczas następnych zakupów, jeśli rachunek będzie opiewał na 100 zł, do zapłaty będziemy mieli gotówką tylko 70. Drugą odmianą tej promocji jest zwrot np. 50 zł za każde wydane 500 zł. Oznacza to, że za każde wydane 500 zł otrzymamy kartę podarunkową 50 zł. Jeśli zrobimy zakupy za 500 zł lub 800 zł dostaniemy zwrot 50 zł. Jeśli wydamy np. 1200 zł, czyli dwu krotność promocyjnej stawki otrzymamy 100 zł na kartę do wykorzystania podczas następnych zakupów.

Tańszy produkt za 1 zł lub 50% taniej.

Podczas szczególnych promocji np. Świątecznych, Czarnego Piątku czy wyprzedaży posezonowych w Styczniu i Lutym sklepy AGD/RTV oferują bardzo korzystne promocje w postaci rabatu na drugi produkt. Oznacza to, że jeśli w naszym koszyku znajduje się komputer za 1000 zł i telefon za 600 zł to na telefon otrzymamy 50% rabatu lub zapłacimy za niego 1 zł. Promocja przeważnie dotyczy drugiego — tańszego produktu. Warto sprawdzić, czy w skład promocji wchodzą nasze potencjalne zdobycze. Dobrym posunięciem jest też umówienie się ze znajomym czy członkiem rodziny na wspólne zakupy, by kupić 2 rzeczy na jednym rachunku i uzyskać rabat.

Czy warto skorzystać z promocji kredytowych?

Odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Jeśli mamy możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków kredytowych warto z nich skorzystać. Przed podpisaniem umowy należy jednak sprawdzić dokładnie na dokumencie czy rzeczywiście zapłacimy raty bez oprocentowania, czy nie zostanie doliczona prowizja lub inne opłaty. Gdy będziemy pewni, że warunki na umowie są takie same jak na billboardzie lub reklamie telewizyjnej, możemy śmiało z nich korzystać. Dla sklepu będzie to z korzyścią w postaci przyciągnięcia nowego klienta a dla nas możliwością szybszego pozyskania sprzętu i spłacania go w ratach bez dodatkowych odsetek.

Porada: Choć ogólne warunki takich promocji są przeważnie standardowe, warto przed zakupem porozmawiać z doradcą i upewnić się, czy rzeczywiście zyskamy te konkretne bonusy. Czasami sklep może zmienić regulamin i warunki promocji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry