Porady – MojaFaktura24.pl http://mojafaktura24.pl porady dla przedsiębiorców Wed, 10 Jan 2018 13:09:04 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.7 5 powodów, dla których NIE warto oszczędzać http://mojafaktura24.pl/5-powodow-dla-ktorych-nie-warto-oszczedzac/ http://mojafaktura24.pl/5-powodow-dla-ktorych-nie-warto-oszczedzac/#respond Sun, 15 Oct 2017 23:27:14 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=418 Dlaczego nie warto oszczędzać? 1) żadna waluta nie jest w stanie zapewnić nam realnej ochrony finansowej. Banki centralne dowolnie kształtują ich kursy. 2) oszczędności i tak pożre inflacja. 3) w niedługim czasie banki komercyjne zbankrutują. 4) systemy finansowe są w głównej mierze oparte na zaufaniu publicznym i rosnącym długu. 5) wypłacanie emerytur nie jest zagrożone,…

The post 5 powodów, dla których NIE warto oszczędzać appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Dlaczego nie warto oszczędzać?

1) żadna waluta nie jest w stanie zapewnić nam realnej ochrony finansowej. Banki centralne dowolnie kształtują ich kursy.

2) oszczędności i tak pożre inflacja.

3) w niedługim czasie banki komercyjne zbankrutują.

4) systemy finansowe są w głównej mierze oparte na zaufaniu publicznym i rosnącym długu.

5) wypłacanie emerytur nie jest zagrożone, zatem nie ma potrzeby, aby oszczędzać pieniądze na przyszłość.

Ad.1) Niskie stopy procentowe w Polsce zniechęcają klientów banku do oszczędzania w złotówkach. W przypadku lokat walutowych maksymalne półroczne oprocentowanie nie wynosi zazwyczaj więcej niż 1.2%. Niestabilne kursy walut i wysokie wskaźniki inflacji nie sprzyjają oszczędzaniu. Waluta nie zapewnia nam realnej ochrony finansowej.

Ad.2) Inflacja jest największym wrogiem naszych oszczędności. Wystarczy podać przykład reklam bankowych, z których wyraźnie wynika, że oprocentowanie środków na lokacie wynosi, np. 6 procent w skali roku. Niestety, instytucje finansowe stosunkowo często podają odsetki promocji jako wartość brutto. Oznacza to, ze klient płaci jeszcze 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych. Uwzględniając podatek Belki otrzymujemy ok. 5.5% zysków netto w ujęciu rocznym. To nie koniec. Od oprocentowania odejmuje również wskaźnik inflacji, który wynosi obecnie 3%. Nie trudno wyliczyć, że realny zysk wyniesie zaledwie 2.5%.  Wrzucając na konto 1000 złotych możemy zatem liczyć na zysk rzędu 25 złotych. Warto zatem oszczędzać?

Ad.3) Co się stanie jeżeli klienci bankowi zaczną masowo likwidować swoje depozyty i żądać gotówki? W aktywach banku znajdują się: kredyty, Obligacje Skarbu Państwa i wolne środki pieniężne. Pasywami są kapitały własne oraz depozyty klientów banku. Wystarczy, że bank poniesie pewne straty wynikające z nieostrożnej polityki kredytowe, bądź media nadmuchają aferę, aby nastąpił klasyczny run. Po sprzedaży obligacji i spieniężeniu kredytów, pozostaje tylko jedna nadzieja – ubieganie się o pożyczkę. Z oczywistych względów bank pożyczki jednak nie dostanie. Wypowiedzenie umowy kredytowej czy też refinansowanie nie wyciągną banku z bankructwa. Niewiele potrzeba, aby bank zbankrutował, prawda?

Ad.4) Gdyby wszystkie kredyty bankowe zostały spłacone, nikt nie mógłby złożyć pieniędzy do depozytu bankowego i nie byłoby żadnego dolara w obiegu. To zdumiewające. Jesteśmy całkowicie zależni od banków komercyjnych. Ktoś musi pożyczyć każdego dolara, jaki jest w obiegu, w gotówce lub w kredycie. Jeśli banki stworzą wystarczająco dużo sztucznych pieniędzy, mamy dobrobyt, jeśli nie — umieramy z głodu. Nie mamy trwałego systemu pieniężnego. Jeśli ktoś dostrzeże cały obraz naszej beznadziejnej sytuacji, to tragizm jej absurdu budzi niedowierzanie, ale jest faktem[1]

Ad.5) Cięcie świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest póki co realnym zagrożeniem. Wystarczy jednak, że odwołamy się do przykładu Irlandii i Grecji, aby zobaczyć, że przyszłość państwowych emerytur stoi pod dużym znakiem zapytania. Ambicje fiskalne i polityka oszczędności mogą bowiem wpłynąć na wysokość emerytur – czy to przez ich zmniejszenie, czy zastopowanie waloryzacji.

Przyjmując założenie, że światowy system finansowy padnie, nastąpi krach na giełdzie, inflacja pożre dosłownie wszystkie zyski z lokaty, rzeczywiście nie ma sensu oszczędzać. Warto jednak pamiętać o złotej regule biznesu – dywersyfikacji ryzyka. Inwestycje możemy różnicować i rozpraszać lokując w dolarach i euro. Jeżeli zaś chodzi o inflację, to rzeczywiście wartość majątku będzie za kilkadziesiąt lat mniejsza niż w chwili obecnej. Nie da się tego uniknąć. Sposobem walki z inflacją jest inwestowanie w długoterminowe obligacje, które posiadają oprocentowanie adekwatne do wartości wskaźnika inflacji (jednak zawsze od inflacji wyższe).

Końcowy argument przeciwników oszczędzania: oszczędzam tak małe kwoty, że i tak nie poczuję zysku z odsetek. Wybierając lokatę odnawialną, którą możemy zasilać drobnymi wpłatami co miesiąc, po kilku latach docenimy jej wartość i wagę. A, i nie zapominajmy oczywiście o magii procentu składanego.

Wyrzeczenia konsumpcyjne, jakie trzeba ponieść na oszczędzanie na przyszłość, gdy się zdarzy jakaś rewolta, wydają się nieistotne w porównaniu z problemami, jakie nas będą czekać, gdy oszczędzać nie będziemy, a rewolta żadna się jednak nie zdarzy.

Anna Rajczak

 

Bibliografia

[1] G. Edward Griffin, Finansowy potwór z Jekyll Island. Prawdziwa historia rezerwy federalnej, Wektory 2012.

The post 5 powodów, dla których NIE warto oszczędzać appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/5-powodow-dla-ktorych-nie-warto-oszczedzac/feed/ 0
Jak zaplanować finanse osobiste? http://mojafaktura24.pl/jak-zaplanowac-finanse-osobiste/ http://mojafaktura24.pl/jak-zaplanowac-finanse-osobiste/#respond Tue, 10 Oct 2017 12:23:32 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=411 Dobry plan finansowy pozwala przetrwać okresy dekoniunktury gospodarczej i dodaje pewności, że poradzimy sobie w przypadku zwolnienia z pracy i czasowej utraty płynności finansowej. Niestety wielu z nas zapomina jak ważne jest systematyczne pomnażanie kapitały i gromadzenie własnej rezerwy pieniężnej. Istnieje wiele problemów związanych z brakiem świadomości [kontroli i planowania finansów osobistych]. Po pierwsze ludzie…

The post Jak zaplanować finanse osobiste? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Dobry plan finansowy pozwala przetrwać okresy dekoniunktury gospodarczej i dodaje pewności, że poradzimy sobie w przypadku zwolnienia z pracy i czasowej utraty płynności finansowej. Niestety wielu z nas zapomina jak ważne jest systematyczne pomnażanie kapitały i gromadzenie własnej rezerwy pieniężnej. Istnieje wiele problemów związanych z brakiem świadomości [kontroli i planowania finansów osobistych]. Po pierwsze ludzie wierzą w to, że zawsze będą mieli pracę, po co więc dziś odkładać 200 zł, kiedy z przyszłej pensji mogę wziąć 400? Po drugie większość woli najpierw płacić innym – czyli wydawać co zarobiła – a jak coś zostanie to wtedy inwestować. Nie rozumieją, że inwestowanie oznacza płacenie sobie na początku. Więc jeżeli mamy płacić sobie na końcu, jak coś zostanie, to najczęściej nie zostaje nic. W efekcie nawet po 30 latach pracy jak raptem kogoś zwolnią to jest to dramat, bo nie ma z czego żyć. (dr Andrzej Fesnak w wywiadzie „Jak planować finanse osobiste”? http://www.artofbusiness.pl/ ).
Woman with coins in jar

Zadbaj o rezerwę finansową!

Planowanie finansów osobistych to nie tylko racjonalne gospodarowanie środkami pieniężnymi, ale także zdolność do generowania większych sum przez inwestycje i oszczędności. Niestety, aż 37% dorosłych Polaków nie ma żadnych oszczędności, zaś 24% odłożyło na koncie równowartość zaledwie 1-2 pensji. Jedyna pociecha w tym, że większość naszych rodaków zdaje sobie sprawę, iż realnym zabezpieczeniem jest zaoszczędzenie minimum trzech miesięcznych pensji. Jeżeli nie posiadamy rezerwy finansowej, trudno, abyśmy planowali finanse osobiste w sposób racjonalny i przemyślany. Układając plan, musimy bowiem wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności, w tym – utratę pracy.
Zacznijmy od tego, że nawet przy minimalnym przychodach, jesteśmy w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. W optymistycznym założeniu jest to 20% miesięcznych dochodów; na nasze potrzeby obniżmy jednak poprzeczkę do 5%. Przy założeniu, że zarabiamy 2000 złotych miesięcznie, jesteśmy w stanie uszczknąć 100 złotych. Kwota wydaje się rozsądna, a i nasz standard życia zasadniczo się nie zmieni. Przy regularnym oszczędzaniu uzyskamy już satysfakcjonujące sumy, które możemy pomnażać na kontach oszczędnościowych, terminowych lokatach czy przez inwestowanie na giełdzie.

Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zbieranie pieniędzy do przysłowiowej skarpety – no chyba że inflacja nam niestraszna. Na szczęście, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że gromadzenie oszczędności na własną rękę, w domu, nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, a wręcz przyczynia się do zmniejszenia sumy zaoszczędzonych środków na przestrzeni kilku lat.

Jak mądrze oszczędzać?

Stała kontrola własnych finansów, tworzenie planów i strategii finansowych, inwestowanie oraz kształcenie się w sprawach finansowych i inwestycjach  dają najlepsze efekty. Nie wystarczy odkładać pieniędzy, trzeba wiedzieć jak je pomnażać. Równie istotne jest ograniczenie kosztów i przeanalizowanie aktualnych wydatków. Być może znajdziemy oszczędności w zmianie operatora komórkowego lub dostawcy Internetu? Wystarczy usiąść z kartką i rzetelnie rozplanować domowy budżet.

Gdzie składać oszczędności?

Najlepszym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania jest założenie mobilnego konta oszczędnościowego, które daje możliwość wykonywania przelewów wewnętrznych i zewnętrznych. Na obecną chwilę konta oszczędnościowo oprocentowane są w granicach 2 proc. w skali roku. Oczywiście nie jest to wysoki procent, niemniej zyskujemy szansę choćby minimalnego zarobku. Co więcej, mamy swobodny dostęp do zgromadzonych środków – możemy je przelewać na rachunek osobisty w dowolnym momencie, co daje duże poczucie bezpieczeństwa. Deponując pieniądze na lokacie, zamrażamy je na dłuższy okres i w przypadku zerwania umowy, tracimy część lub całość odsetek.
W przypadku wycofania pieniędzy z konta oszczędnościowego nie tracimy zarobionych pieniędzy.

Pomimo że gotówka odkładana na konto oszczędnościowe wypracowuje minimalny zysk, sam fakt jego posiadania jest wartościowy. Nowoczesne konta internetowe pozwalają efektywnie zarządzać oszczędnościami i deponować część lub całość zgromadzonych środków na lokaty krótko- lub długoterminowe, fundusze czy oraz inne produkty finansowe oferowane przez bank.

Jedyną istotną wadą kont oszczędnościowych jest nałożenie limitów na przelewy – zaledwie jeden lub dwa w miesiącu są bezpłatne. Z drugiej jednak strony to sposób na utrzymanie oszczędności w ryzach i powstrzymanie się przed ich wybieraniem z konta.

Oszczędzanie zawsze przynosi korzyści i uczy racjonalnego dysponowania budżetem. Otwierając konto i przelewając regularnie określoną sumę środków, nie odczujemy istotnych zmian w życiu, a już po kilku miesiącach będziemy mogli cieszyć się sporą sumą zaoszczędzonych pieniędzy.

Anna Rajczak

The post Jak zaplanować finanse osobiste? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/jak-zaplanowac-finanse-osobiste/feed/ 0
Finanse firmy – lepszy outsourcing usług czy zatrudnienie dodatkowego pracownika? http://mojafaktura24.pl/finanse-firmy-lepszy-outsourcing-uslug-czy-zatrudnienie-dodatkowego-pracownika/ http://mojafaktura24.pl/finanse-firmy-lepszy-outsourcing-uslug-czy-zatrudnienie-dodatkowego-pracownika/#respond Mon, 02 Oct 2017 12:07:58 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=404 Czy warto korzystać z usługi outsourcingu? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy zatrudnienie dodatkowego pracownika zawsze generuje wyższe koszta własne? Outsourcing to zlecanie części prac w firmie podmiotowi zewnętrznemu. Pracodawca korzystający z outsourcingu nie ponosi kosztów związanych z utworzeniem i utrzymywaniem stanowiska pracy oraz organizacją działów. Nie musi także inwestować w ludzi i…

The post Finanse firmy – lepszy outsourcing usług czy zatrudnienie dodatkowego pracownika? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Czy warto korzystać z usługi outsourcingu? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy zatrudnienie dodatkowego pracownika zawsze generuje wyższe koszta własne?

Outsourcing to zlecanie części prac w firmie podmiotowi zewnętrznemu. Pracodawca korzystający z outsourcingu nie ponosi kosztów związanych z utworzeniem i utrzymywaniem stanowiska pracy oraz organizacją działów. Nie musi także inwestować w ludzi i technologie. To wygodne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy szukają oszczędności w firmie, start upów i małych firm rodzinnych zatrudniających niewielu pracowników.

Zalety outsourcingu

Powierzenie wykonywania czynności związanych z porządkowaniem i organizowaniem finansów firmy podmiotowi zewnętrznemu nie tylko sprzyja redukcji kosztów zatrudnienia, ale także pozwala podnieść jakość świadczonych przez firmę usług. Outsourcing może być wykorzystany do sprawdzenia, a następnie wdrożenia nowych technologii w przedsiębiorstwie, np. integracji zaplecza biznesowego, projektowania stron czy operacji online. Cedując odpowiedzialność za finanse na firmę zewnętrzną, możemy być pewni, że usługi są świadczone na najwyższym poziomie, a ryzyko pojawienia się błędów w rozliczeniach jest minimalne

.

Dlaczego warto korzystać z usług firm outsourcingowych?

Najczęstszymi powodami korzystania z usług firm outsourcingowych w Polsce są:

– poprawa wydajności pracy przedsiębiorstwa

Firmy outsourcingowe zatrudniają grupy fachowców, którzy wielokrotnie przewyższają doświadczeniem i wiedzą pracowników zatrudnionych na etacie w większości przedsiębiorstw.

– redukcja zatrudnienia oraz kontrola kosztów;
Dzięki przekazaniu obowiązków firmie zewnętrznej, nie musimy obawiać się, że pracownik etatowy nie wywiąże się z zadania z powodu choroby, ciąży czy opieki nad dzieckiem. Zawierając umowę z agencją, nie zawieramy jej z jedną osobą, ale z całą dostępną grupą specjalistów.

– uwolnienie środków na inne, perspektywiczne projekty;

Business, Technology, Internet and network concept. Young businessman shows the word: outsourcing

– dostęp do światowej jakości technologii oraz możliwość wdrożenia nowoczesnych systemów informatycznych kompatybilnych z profilem firmy;

– skorzystanie ze środków, które są niedostępne wewnętrznie;

– skrócenie czasu wypuszczenia towaru na rynek;
Dzięki agencji maksymalizujemy efekty w czasie pracy. Pracownicy outsourcingowi pracują wtedy, gdy mają zlecenie, a jeżeli jest taka potrzeba, przychodzą do pracy nawet w sobotę i niedzielę. Taka niespotykana elastyczność jest niezwykle cenną zaletą.

– dywersyfikacja ryzyka;

– trudności w zarządzaniu firmy, pomoc trzeciego podmiotu lub szkolenie pracowników do realizacji określonych zadań.

Zalety zatrudniania dodatkowego pracownika

Główną zaletą posiadania własnego personelu jest pewność, że dział tworzą nieprzypadkowi ludzie, którzy są w pewien sposób związani z miejscem pracy i działają dla dobra zakładu. Szkolony przez lata personel staje się niejako częścią firmy, dlatego pracodawca nie musi się obawiać o utrzymanie właściwego poziomu pracy zakładu, komunikację interpersonalną oraz zachowanie etykiety. Dobry pracownik to inwestycja na lata. Niekiedy sam proces szkolenia pracownika trwa kilka miesięcy, a wdrożenie w obowiązki zajmuje jeszcze więcej czasu. Oczywiście firmy outsourcingowe nie dostarczają do zakładu pracy przypadkowych osób, niemniej ich szkolenie musi zająć trochę czasu, co w pewien sposób odbija się na efektywności zespołu.

Wady korzystania z outsourcingu

Istotną wadą korzystanie z usług firm outsourcingowych jest pozbywanie się funkcji, które w perspektywie czasu mogą być ważne dla firmy, i przekazywanie ich podmiotom zewnętrznym. Takie działanie może skutkować utratą przewagi na rynku. Przedsiębiorcy często wybierają outsourcing, aby zmniejszyć ogólne wydatki firmowe – dokonując wyboru firmy zewnętrznej zwracają uwagę na koszt obsługi. Im mniejszy, tym lepiej. Niestety, usilne redukowanie kosztów przez firmy zewnętrzne prowadzi do działania na granicy opłacalności dla wykonawcy, a co za tym idzie – obniżenia poziomu jakości usług.
Co więcej, częsta zmiana wykonawców, zwłaszcza w przypadku projektów długoterminowych, skutkuje dodatkowymi kosztami oraz wydłuża termin jego realizacji.
Uzależnienie się od działań firmy zewnętrznej bywa kłopotliwe w sytuacji, kiedy firma miała już swój wewnętrzny dział. Jego przeniesienie poza firmę zawsze skutkuje masowymi zwolnieniami, co z kolei odbija się negatywnie na wizerunku przedsiębiorstwa.
Dużą wadą outsourcingu jest rozbieżność w jakości oferowanych usług przez podmioty funkcjonujące na rynku. Wybierając jedną agencję, warto zdecydować się na długotrwałą współpracę – częste zmiany nie służą jakości świadczonych usług.

 Niezależnie, które rozwiązanie wybierzemy – zatrudnienie zewnętrzne czy własny personel – należy wziąć pod uwagę nie tylko skalę kosztów, ale przede wszystkim jakość i możliwości poprawy świadczonych usług.

 

 

 

 

 

 

The post Finanse firmy – lepszy outsourcing usług czy zatrudnienie dodatkowego pracownika? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/finanse-firmy-lepszy-outsourcing-uslug-czy-zatrudnienie-dodatkowego-pracownika/feed/ 0
Kim jest doradca finansowy? http://mojafaktura24.pl/kim-jest-doradca-finansowy/ http://mojafaktura24.pl/kim-jest-doradca-finansowy/#respond Fri, 25 Aug 2017 15:40:21 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=382 Doradca finansowy to stosunkowo nowy zawód. Kto nim może zostać? Praktycznie każdy. Ta profesja jest bardzo słabo uregulowana prawnie. Doradcą może zostać nawet osoba  nie posiadająca wyższego wykształcenia. Jednak większość instytucji finansowych stawia na osoby posiadające wykształcenie kierunkowe. Kto może zostać doradcą? Doradca finansowy musi świetnie znać rynek kredytów. Powinien dokładnie zapoznać się z ofertą…

The post Kim jest doradca finansowy? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Doradca finansowy to stosunkowo nowy zawód. Kto nim może zostać? Praktycznie każdy. Ta profesja jest bardzo słabo uregulowana prawnie. Doradcą może zostać nawet osoba  nie posiadająca wyższego wykształcenia. Jednak większość instytucji finansowych stawia na osoby posiadające wykształcenie kierunkowe.

Kto może zostać doradcą?

Doradca finansowy musi świetnie znać rynek kredytów. Powinien dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich banków na terenie naszego kraju, a także orientować się jakie wymagania powinien spełnić potencjalny kredytobiorca. Nie jest to łatwe ponieważ ten rynek jest niezwykle dynamiczny. Równie istotna jest znajomość aktualnie obowiązujących stóp procentowych oraz kursów walut.

Równie ważne są zdolności interpersonalne doradcy finansowego. Musi on dobrze odczytywać potrzeby potencjalnych. Doradca powinien z miejsca powinien budzić zaufanie swoich klientów. Dlatego doradcami zostają nie tylko absolwenci kierunków związanych z finansami. W zawodzie odnajdują się także socjologowie czy psycholodzy.

Jak znaleźć dobrego doradcę finansowego?

Po pierwsze szukajmy doradcy finansowego,który nie jest związany z żadną instytucją finansową. Dla taką osobą najważniejsze jest zadowolenie jego klientów. To jego wizytówka i najlepsza reklama. Jak znaleźć taką osobę? Najlepiej z polecenia… Pytajmy wśród rodziny i przyjaciół, być może będą mogli polecić nam sprawdzonego fachowca. Rekomendacja znajomych to najlepsza reklama.

Równie ważne jest bogate doświadczenie zawodowe. Nie pozwólmy aby  doradca uczył się zawodu na naszym kredycie. Zapytajmy o kontakty do byłych klientów. Kompetentna osoba nie będzie bała się takiej konfrontacji. Zapytajmy w jakich produktach specjalizuje się nasz doradca. Nie ma osoby, która zna się na wszystkim. Dobry doradca przyzna nam się do swojej niewiedzy… Takiej osobie możemy zaufać o wiele bardziej.

Zwróć uwagę na to jak doradca reaguje na twoje pytania czy obiekcje. W tym zawodzie dobra komunikacja z klientem to podstawa. Zwróć uwagę czy twój doradca umie w prostych słowach wyjaśnić wszelkie zawiłości. To on ma być ekspertem, a nie ty… Jeśli niebyt dobrze komunikujesz się ze swoim doradcą zrezygnuj z jego usług. Szukaj innego fachowca.

Dobrym sposobem na przetestowanie kompetencji doradcy finansowego jest udawanie całkowitego laika. Dzięki temu sprawdzimy uczciwość danej osoby. Dowiemy się czy nie chce zarobić na naszej niewiedzy…Równie ważna jest twoja sytuacja finansowa. Dobry doradca dokładnie ją sprawdzi. Zapyta o ewentualnie zobowiązania, stan cywilny czy sytuację zawodową. Dzięki temu lepiej dopasuje produkt do  indywidualnych potrzeb klienta.

Czego możemy oczekiwać od naszego doradcy finansowego?

Po pierwsze doradca ustala cel kredytowania. Może to być na przykład kredyt hipoteczny bądź konsolidacyjny. Po drugie szacuje wysokość kredytu. Pod uwagę bierzemy kwotę potrzebną na realizację potrzeb klienta, ale nie tylko. Pod uwagę musimy wziąć dodatkowe koszty. Na przykład prowizje, koszty ubezpieczenia i inne.
Równie ważny jest wybór waluty w jakiej chcemy wziąć kredyt. Doradca powinien wyjaśnić, że kredyt w obcej walucie wiąże się z ryzykiem kursowym. Wybór danej waluty wpływa także na wybór banku. Nie każdy bank oferuje kredyt w wybranej walucie.
Doradca finansowy musi uwzględnić także okres kredytowania. Nie każdy bank umożliwia wzięcie kredytu na 30 lat. Maksymalny okres kredytowania uzależniony jest od wieku kredytobiorcy, a także waluty w jakiej wzięto kredyt.

Doradca pomaga także dobrać najlepszy rodzaj rat. Do wyboru mamy raty malejące wtedy szybciej spłacamy kapitał bądź równe. W tym przypadku kapitał spłaca się wolniej. Ta decyzja ma kluczowy wpływ na to jak szybko spłacimy nasze zobowiązania.

Ważnymi kryteriami są wysokość i źródło dochodów. Wpływają one na naszą zdolność kredytową. Dzięki znajomości naszych dochodów doradca będzie mógł dopasować ofertę kredytową do naszych możliwości. Doradca zwróci uwagę także na wkład własny. Jego wysokość wpłynie na cenę kredytu oraz możliwość jego uzyskania. Im większy wkład własny tym większa szansa, że dany bank zdecyduje się udzielić nam kredytu.

Ile kosztują usługi doradcy finansowego?

W Polsce klient nie płaci doradcy finansowemu ani złotówki. Jego wynagrodzenie to przede wszystkim prowizja jaka otrzymuje od danej instytucji finansowej. Bardzo często wysokość tej prowizji jest uzależniona od obrotu. Dlatego prowizja prowizji nierówna. Decydując się na współpracę z doradcą finansowym musimy zawsze o tym pamiętać. Doradca nigdy nie działa do końca bezinteresownie…

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Z pewnością warto rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z kredytami. Fachowiec pomoże nam rozwiać nasze wątpliwości. Dzięki niemu możemy porównać oferty przynajmniej kilku banków. Dla pewności możemy umówić się na spotkanie z kilkoma doradcami finansowymi i wybrać osobę, która budzi w nas największe zaufanie. Dzięki temu wzajemna współpraca może trwać przez długie lata.

The post Kim jest doradca finansowy? appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/kim-jest-doradca-finansowy/feed/ 0
Księgowość internetowa – wady i zalety http://mojafaktura24.pl/ksiegowosc-internetowa-wady-i-zalety/ http://mojafaktura24.pl/ksiegowosc-internetowa-wady-i-zalety/#respond Wed, 23 Aug 2017 13:06:20 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=375 Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zmierzenia się z różnego rodzaju wyzwaniami oraz zagrożeniami, które spoczywają wyłącznie na barkach przedsiębiorcy. Osoba samodzielnie prowadząca firmę musi bowiem nie tylko wypełnić szereg formularzy oraz złożyć wizytę w paru urzędach, lecz powinna również zadbać o wszystkie podstawowe elementy związane z jej prowadzeniem. Jednym z najważniejszych aspektów…

The post Księgowość internetowa – wady i zalety appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zmierzenia się z różnego rodzaju wyzwaniami oraz zagrożeniami, które spoczywają wyłącznie na barkach przedsiębiorcy. Osoba samodzielnie prowadząca firmę musi bowiem nie tylko wypełnić szereg formularzy oraz złożyć wizytę w paru urzędach, lecz powinna również zadbać o wszystkie podstawowe elementy związane z jej prowadzeniem.

Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących przedsiębiorstwa jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych, w szczególności za pomocą internetu. Księgowość internetowa nie jest jednak rozwiązaniem przeznaczonym dla każdego.

Czym jest księgowość internetowa?

Na ten sposób prowadzenia działalności składają się przede wszystkim aplikacje internetowe, które automatyzują wykonywane przez nas działania. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz wspomagać jego prowadzenie. Z ich pomocą możemy bardzo łatwo wystawiać faktury, generować deklaracje podatkowe, rejestry VAT oraz księgi przychodów i rozchodów. Dodatkową zaletą jest również stały dostęp do przepisów oraz ewentualnych zmian w obowiązujących aktach prawnych. Istnieje również możliwość automatycznego wyliczania kwoty podatków oraz składek ZUS, co znacznie usprawnia proces spłaty należności.

Niektóre aplikacje internetowe pozwalają również na kontakt z wykwalifikowanymi księgowymi, którzy mogą prowadzić księgowość za nas. W ten sposób przedsiębiorca nie musi stale troszczyć się o poprawność przygotowywanej dokumentacji oraz o jej zgodność z przepisami, wciąż jednak posiada stały wgląd w swoje finanse oraz ogólną sytuację w firmie. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo dodatkowego czasu, zachowując przy tym znacznie mniejsze koszty.

Dla kogo jest przeznaczona księgowość internetowa?

Oferta księgowości wirtualnej skierowana jest przede wszystkim do mikro oraz małych przedsiębiorców, którym zależy na jak największym ograniczeniu swoich kosztów. Jedynym wymaganiem stojącym przed przedsiębiorcą jest konieczność posiadania komputera bądź innego urządzenia z dostępem do internetu.
System ten nie sprawdza się jednak w przypadku większych przedsiębiorstw, które zatrudniają znacznie większą liczbę pracowników lub posiada dużo bardziej skomplikowaną dokumentację.
Wady księgowości internetowej
Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że wymaga ono od przedsiębiorcy dużej samodzielności. Z jego pomocą możemy wykonać jedynie proste czynności, nie sprawdza się jednak w sytuacji, kiedy posiadamy liczną i skomplikowaną dokumentację. Dodatkowo, księgowość internetowa prowadzona samodzielnie sprawia, że to my ponosimy wszelką odpowiedzialność za każdą, nawet najdrobniejszą pomyłkę, w związku z czym wymaga to odpowiedniej ostrożności oraz uwagi przy wprowadzaniu danych.

Wiąże się to również z koniecznością dobrej znajomości obowiązującego prawa oraz śledzenia wszystkich zmian w przepisach. Dla wielu osób przeszkodą mogą okazać się również problemy z połączeniem obowiązków związanych z zarządzaniem firmą oraz tych z prowadzeniem i pilnowaniem księgowości.

Zalety księgowości internetowej

Główną zaletą tego rozwiązania jest jego niska cena. Księgowość internetowa może generować nawet kilkukrotnie niższy koszt w porównaniu do tradycyjnej obsługi księgowej. Jest to niezwykle ważne dla małych firm oraz początkujących przedsiębiorców, ponieważ pozwala to im zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.
Dodatkowym plusem jest bardzo duża wygoda. Wszystkie niezbędne dokumentacje, deklaracje oraz ewidencje mamy pod ręką, a nawet możemy wysyłać je przez internet bezpośrednio z serwisu. Wirtualne platformy działają bez konieczności instalowania zbędnego oprogramowania, dzięki czemu mogą być uruchamiane na prawie każdym urządzeniu z dostępem do sieci.
Niezwykle istotnym atutem jest również bezpieczeństwo. Księgowość internetowa opiera się na platformach, które są na bieżąco archiwizowane, a niezbędne informacje przetrzymywane na dyskach usługodawcy. Dzięki temu nie tylko możemy mieć dostęp do danych z wielu różnych urządzeń, lecz przede wszystkim w przypadku uszkodzenia lub utraty dokumentacji możemy odzyskać dane w bardzo prosty sposób.

Czy warto jest korzystać z księgowości internetowej?

Księgowość internetowa jest nowym i ciągle rozwijającym się rozwiązaniem, które przyciąga zainteresowanych przedsiębiorców swoimi niewątpliwymi zaletami. Należy jednak pamiętać, że ten sposób prowadzenia rachunkowości przeznaczony jest przede wszystkim dla małych firm, które nie generują powstawania bardzo dużej liczby dokumentacji oraz nie zatrudniają wielu pracowników. W takiej sytuacji to rozwiązanie jest idealnie dostosowane do ich potrzeb. W przeciwnym wypadku może się okazać, że konieczna jest obsługa zawodowej księgowej lub biura rachunkowego.

Alternatywy dla księgowości internetowej

Podstawową alternatywą dla księgowości internetowej jest księgowość tradycyjna. Korzystanie z usług księgowej czy biura rachunkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak często bardzo kosztownym. Dodatkowo ogranicza to w pewien sposób naszą wiedzę dotyczącą procesów finansowych zachodzących w firmie. Co więcej, kontakt z księgową czasem bywa utrudniony, księgowość internetowa zaś pozwala na dostęp do bazy danych każdego dnia o dowolnej godzinie.

Każde rozwiązanie posiada zatem swoje wady i zalety, dlatego najlepiej jest wybrać sposób, który jest w stanie w pełni sprostać naszym wymaganiom i spełnia wszystkie postawione przez nas oczekiwania.

 

The post Księgowość internetowa – wady i zalety appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/ksiegowosc-internetowa-wady-i-zalety/feed/ 0
Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/ http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/#respond Mon, 22 May 2017 07:09:35 +0000 http://mojafaktura24.pl/?p=233 Czym właściwie jest remanent ? Jest to nic innego, jak spis faktycznego stanu produktów, półproduktów, materiałów gotowych lub surowych a także braków lub odpadów posiadanych przez przedsiębiorstwo. Jedną z form remanentu jest spis z natury. Właściwie przeprowadza się go już na etapie planowania, czyli dość wcześnie. Dzięki niemu można wyznaczyć konkretne dni w których ma…

The post Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
Czym właściwie jest remanent ?

Jest to nic innego, jak spis faktycznego stanu produktów, półproduktów, materiałów gotowych lub surowych a także braków lub odpadów posiadanych przez przedsiębiorstwo.

Jedną z form remanentu jest spis z natury. Właściwie przeprowadza się go już na etapie planowania, czyli dość wcześnie. Dzięki niemu można wyznaczyć konkretne dni w których ma on zostać przeprowadzany względem dnia, tygodnia czy miesiąca w danym przedsiębiorstwie.

Kiedy powinien zostać przeprowadzony taki spis z natury?

Istnieje kilka takich terminów, dzięki którym można go określić, właściwie w zależności od funkcjonowania oraz profilu działalności konkretnego przedsiębiorstwa można będzie bardziej precyzyjnie określić. Generalnie zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami spis z natury należy wykonać:

  • w dzień rozpoczęcia działalności w trakcie trwania roku podatkowego
  • w dzień 1 stycznia
  • w sytuacji zmiany proporcji udziałów wspólników
  • w przypadku zmiany wspólnika
  • wraz z końcem roku podatkowego
  • w przypadku likwidacji działalności

Jakie dane musi zawierać spis z natury?

  • nazwę firmy ( imię i nazwisko właściciela zakładu)
  • datę w której sporządza się spis
  • numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury
  • konkretne i precyzyjne określenie towaru oraz innych składników wymienionych w § 27
  • jednostkę miary, a także ilość zatwierdzoną w czasie spisu
  • dokładną cenę za jednostkę miary
  • wynik z pomnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową
  • końcową wartość spisu z natury
  • wartość pomniejszającą (§ 29)- z uwzględnieniem pozycji spisu z natury i pozycji w księdze których dotyczy owe pomniejszenie.
  • klauzurę „Spis zakończono na pozycji…..”
  • podpis osób które sporządzały spis, a także podpis właściciela zakładu (wspólników)

Jakie towary uwzględnia spis z natury?

Tak naprawdę spisowi z natury będą podlegały jedynie towary handlowe, materiały ( w tym surowce podstawowe ale również pomocnicze), półwyroby. Należy uwzględnić również braki, odpady, wyroby gotowe oraz produkcję w toku.

Jakie są składniki majątki które podlegają inwentaryzacji droga spisu z natury?

  • aktywa pieniężne
  • papiery wartościowe w postaci materialnej
  • rzeczowej składniki aktywów obrotowych
  • środki trwałe oraz nieruchomości zaliczane do inwestycji
  • maszyny i urządzenia które wchodzą w skład środków trwałych w budowie

Jak właściwie przebiega wycena towarów?

Należy w tym punkcie wycenić materiały oraz towary handlowe które są objęte spisem z natury wedle poniższych zasad:

  • cena zakupu – czyli właściwa wartość jaką przedsiębiorca zapłacił za towar handlowe/materiał, kwota musi zostać pomniejszona o wartość podatku VAT albo
  • cena nabycia – kwota zakupu powiększona o dodatkowe koszty uboczne związane z zakupieniem towarów handlowych/materiałów ( przykładowo mogą się tutaj znaleźć koszty ubezpieczenia w drodze, koszty transportu). W tym punkcie należy przyporządkować określonym towarom koszty uboczne, oraz ustalić procentowy wskaźnik tych kosztów w stosunku do ogólnej wartości zakupów towarów handlowych czy materiałów
  • cena rynkowa z dnia sporządzenia spisu- to rozwiązanie jest stosowane w obrocie rzeczami tego samego typu oraz gatunku (odnosi się do ich stanu i stopnia zużycia)

– w przypadku zastosowania niższej kwoty od powyższego schematu ( z powodu uszkodzenia towaru) należy przy konkretnych pozycjach wskazać również jednostkową cenę zakupu

! Półwyroby, wyroby gotowe, braki we własnej produkcji – wylicza się na podstawie kosztów wytworzenia

! Odpady zużyte- wylicza się na podstawie oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytku

! W przypadku niesprzedanych wartości dewizowych wycenia się je na podstawie cen zakupu z dnia w którym zostaje sporządzony spis z natury. Jednak w przypadku sporządzania spisu z natury w dniu kończącym rok podatkowy według cen zakupu. Jednak nie mogą one być wyższe niż kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski

Czym jest pomniejszenie wartości spisu z natury?

Po zakończeniu spisu z natury przedsiębiorca ma obowiązek by pomniejszyć go o kwotę, o jaką wczesnej zmniejszył koszty uzyskania przychodu.

Jak wpisać w KpiR?

W sytuacji gdy dany przedsiębiorca po przygotowaniu spisu z natury posiada fizycznie więcej lub mniej towaru w systemie magazynowym należy rozliczyć te nadwyżki lub niedobory odpowiednio jako przychód i koszt uzyskania przychodu. Do tego typu czynności zobowiązuje art 12 ustawy i podatku dochodowym.

Usługi księgowe- czy spis z natury też należy przekazać?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą sie usługi księgowe. Wiadomo, że przepisy wciąż się zmieniają, więc dla bardzo wielu przedsiębiorców przekazywanie tego typu zadań osobom, które posiadają w tej kwestii kwalifikacje wydaje się być o wiele bardziej odpowiednie. W sytuacji gdy dany przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z usług księgowych, to w takiej sytuacji przygotowany spis z natury również należy przekazać księgowemu.

The post Spis z natury- podstawowe informacje dla przedsiębiorcy appeared first on MojaFaktura24.pl.

]]>
http://mojafaktura24.pl/spis-z-natury-podstawowe-informacje-dla-przedsiebiorcy/feed/ 0