Karta kredytowa — skorzystać z propozycji banku czy nie

Karta kredytowa to jedna z powszechnych rzeczy. Bardzo często jest nam oferowana przez banki podczas wizyty w oddziale lub telefonicznie. Wiele banków stawia na rozwój w tym segmencie, bo oznacza ona zarobek dla banku oraz przywiązanie klienta do marki. Bez większych problemów mając stały dochód i będąc dłuższą chwilę klientem banku, otrzymamy taką kartę lub nawet dwie. Ma być ona dla nas szeregiem nowych możliwości i komfortowym rozliczaniem się z comiesięcznych wydatków. Czy naprawdę tak jest? Czy warto zdecydować się na ofertę banku i przyjąć tak oferowaną i zachwalaną nam kartę kredytową? Czym ona tak właściwie jest i na jakich zasadach działa? Odpowiedzi na te wszystkie pytania wraz z przydatnymi informacjami podanymi w dalszej części tekstu.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo popularny produkt bankowy, który oferowany jest przez banki klientom. Jest to dobrze znana karta z wypukłymi literami (w przeciwieństwie do debetowej). Dzięki niej możemy opłacać zakupy, rachunki, dokonywać transakcji internetowych lub rezerwacji w hotelach. Jak sama nazwa wskazuje karta, jest udzielana na zasadzie kredytu. Przy jej wydaniu otwierane jest subkonto z limitem np.2 500 zł. Osoba, która korzysta z karty kredytowej, po wypłaceniu gotówki w bankomacie albo zapłaceniu kartą za zakupy itp. wykorzystuje całość lub części limitu. Na spłatę zobowiązań — tak, aby uzupełnić konto do “0” ma 56 dni. Jest to okres bezodsetkowy, w którego trakcie nie płacimy oprocentowania od wykorzystanej kwoty. Po zwróceniu całości i spłaceniu karty stan zeruje się, a my od nowa możemy wydawać pieniądze na minus i znów w okresie bezodsetkowym uregulować saldo. Jeśli przekroczymy ten okres, zostaną naliczone nam odsetki kredytowe tak jak przy zwykłym kredycie od wykorzystanej sumy. Zazwyczaj wynoszą one 10% w skali roku.

Aby otrzymać kartę kredytową, musimy posiadać zdolność kredytową. Cały proces jest dokładnie taki sam jak przy uzyskiwaniu pożyczki czy kredytu gotówkowego. Po wypełnieniu wniosku w banku czekamy na decyzje i jeśli limit zostanie nam przyznany, otrzymujemy kartę kredytową.

Uwaga: Karta kredytowa, czyli limit jest traktowany jako otwarta i niespłacona pożyczka. Jeśli będziemy starać się kiedykolwiek np. o kredyt na auto lub gotówkowy, karta kredytowa zmniejszy naszą zdolność. W celu jej zwiększenia powinniśmy ją spalić i zlikwidować.

Dlaczego banki tak chętnie ją oferują?

banki chętnie oferują karty kredytoweJednym z pierwszych pytań, jakie pojawia się zaraz po propozycji otrzymania karty kredytowej, jest to, dalszego banki tak chętnie ją oferują, jeśli teoretycznie nie zapłacimy za nią nic lub minimalną roczną opłatę? Czy ta potencjalna opłata za wydanie lub użytkowanie, która wynosi zazwyczaj kilkanaście kilkadziesiąt złotych na 24 miesiące, jest rzeczywiście dla banku tak kusząca? Odpowiedź na to pytanie jest trochę bardziej złożona i nie dotyczy ona potencjalnego zysku z opłaty.

Pierwszym powodem, dla którego banki tak chętnie udzielają kart kredytowych (w wielu przypadkach chętniej niż np. pożyczek czy kredytów gotówkowych) jest fakt, iż wiele osób czasami przekracza termin bezodsetkowy. Wiąże się to z oprocentowaniem takim, jakie obowiązuje przy typowym kredycie konsumenckim. Przeważnie jest to 10% w skali roku. Jest to niewielka suma, ale zapominalstwo lub nieprzewidziane sytuacje powodują, że banki zarabiają spore sumy na swoich klientach. Drugim powodem jest przywiązanie do banku. Osoby, które posiadają karty kredytowe, znacznie rzadziej zmieniają banki z powodu formalności oraz konieczności spłacenia całego zaciągniętego limitu. Przywiązanie, bo banku wpływa też na korzystanie z innych usług np. ubezpieczeń.

Czy warto korzystać z karty kredytowej?

Odpowiedź na to pytanie, jest zależna od potrzeb czy preferencji danego klienta ze wskazaniem na “nie”. Jeśli nie mamy takiej potrzeby czy konieczności, warto nie korzystać z kart kredytowych. Alternatywą samego sposobu płacenia jest karta debetowa, a kredyt z karty kredytowej nie jest nam do niczego potrzebny. Pieniądze, których nie mamy, znacznie łatwiej się wydaje, a późniejsze problemy ze spłatą mogą wpędzić nas w problemy finansowe, jeśli nie stosujemy żelaznej dyscypliny budżetowej. Karta kredytowa to również dodatkowe terminy do zapamiętania oraz konieczność regulowania zobowiązań na czas. Karta kredytowa obniża również naszą zdolność kredytową, przez co możemy np. nie otrzymać telefonu na raty czy innej pożyczki bankowej. Z karty kredytowej warto natomiast korzystać, jeśli prowadzimy biznes i zależy nam na częstym pożyczaniu pieniędzy na określony cel. Dzięki niej przez 52 dni będziemy mogli cieszyć się darmową pożyczką oraz elastycznym dostępem do kredytu. Karta taka jest również przydatna, jeśli chcemy zarezerwować hotel lub wypożyczyć auto. Większość takich miejsc uznaje jedynie wypukłe karty kredytowe.

Alternatywy dla karty kredytowej

Dla kart kredytowych istnieje kilka alternatyw — zarówno jeśli chodzi o limit kredytowy, jak i samą formę płacenia. Gdy potrzebować będziemy zastrzyku gotówki warto postarać się o limit w koncie bez samej karty lub debet. Takie rozwiązanie działa na podobnych zasadach co karta, ale pozostaje w uśpieniu do czasu, aż nie chcemy z niego skorzystać. W przypadku, jeśli lubimy i jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia “plastikiem” możemy wybrać kartę debetową wydawaną do rachunku. Z technicznego punktu widzenia karty nie różnią się niczym, a wydajemy pieniądze znajdujące się już na koncie, a nie te na minus, które trzeba zwrócić.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry