karty kredytowe prepaid

Karty kredytowe PrePaid, płać bezpiecznie w sieci, sklepach i hotelach.

Karty kredytowe PrePaid to jedne z najlepszych sposobów na bezpieczne przechowywanie pieniędzy i płatności w internecie czy sklepach oraz punktach usługowych. Ich popularność stale rośnie, a coraz więcej osób zadowolonych z ich poleca je swoim znajomym i rodzinie. Choć karty przepłacone mają wiele zalet, to nie zdominowały jeszcze rynku, a użytkownicy kont bankowych w dalszym ciągu dokonują płatności przy użyciu swoich kart debetowych czy kredytowych narażając się na wszelkie niebezpieczeństwa z tym związane. Karty kredytowe PrePaid są funkcjonalne, doskonale sprawdzają się w użytku praktycznym oraz dają wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania czym są, jak działają, jakie mają plusy oraz czy warto ich używać jako alternatywę dla kart płatniczych przypisanych do naszego głównego konta. Wszystkie szczegóły w dalszej części tekstu.

Czym są karty kredytowe PrePaid?

czym są karty kredytowe prepaidKarty kredytowe PrePaid to standardowe plastikowe karty płatnicze, które mają specjalne odrębne konto, na które wpłaca się pieniądze i wydaje je przez właśnie tę kartę. Przedpłacone karty pozwalają na wydawanie tylko takich sum, które znajdują się fizycznie na koncie i nie ma możliwości zejścia na debet lub limit ujemny. Obecnie na rynku wiele banków oferuje karty takiego typu. Ich zakup najczęściej kosztuje od kilku do kilkunastu złotych lub jest darmowy w zależności od promocji. Aby je zakupić, wystarczy udać się do oddziału banku i poprosić o wydanie takiej karty. Całą sprawę załatwiamy również podczas jednej wizyty, co jest bardzo komfortowe i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Karty takie do niedawna były również wydawane na okaziciela, czyli bez przypisanego na stałe właściciela. Obecnie, aby móc korzystać z takich kart trzeba okazać dowód osobisty, wypełnić dane i podpisać umowę. Ma ona tylko charakter formalny i zapobiega np. nadużyciom czy praniu brudnych pieniędzy. W umowie nie zobowiązujemy się do żadnych opłat abonamentowych czy obowiązków. Karta taka jest maksymalnie elastyczna, działa na prostych zasadach a my możemy korzystać z niej w sposób dowolny.

Karta kredytowa Pre Paid jest typową kartą płatniczą i w jej posługiwaniu się nie ma żadnej różnicy względem karty kredytowej czy debetowej. Jest akceptowana zarówno w sklepach, internecie czy punktach usługowych. Istnieją wersje tylko chipowe oraz takie, które umożliwiają płacenie zbliżeniowe (bez konieczności wpisywania PIN-u). Z takich kart możemy również korzystać za granicą i ze wszystkich bankomatów czy lokalizacji ze znaczkiem np. MasterCard. Pewnego rodzaju ciekawostką może być fakt oferowania przez banki w ramach takiej karty naklejek zbliżeniowych czy breloków, którymi zapłacimy równie sprawnie co samą kartą. Karty PrePaid dostępne są w kilku standardowych dla banku kolorystykach, ale w większości przypadków istnieje możliwość wybrania za dopłatą rzadszego projektu graficznego lub nawet stworzenia własnego nadruku.

Jak się korzysta z kart kredytowych PrePaid?

Proces korzystania z karty PrePaid jest bardzo prosty. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu od banku fizycznej karty stajemy się też posiadaczami specjalnego rachunku technicznego. Posiada on odrębny numer i funkcjonuje jak odrębne konto bankowe. Gdy chcemy, aby na naszej karcie znalazły się środki, aby móc zacząć nią płacić wystarczy dokonać na to konto zwykłego przelewu. Na umowie znajduje się standardowy 26 cyfrowy numer konta. Właśnie na nie możemy przesłać pieniądze ze swojego głównego konta, swojego konta w innym banku czy poprosić znajomego, aby zrobił nam na nie przelew. Sam przelew również działa standardowo. Jeśli wykonujemy go z konta w tym samym banku, w jakim mamy kartę PrePaid pojawi się on na naszej karcie w ciągu kilku minut. Jeśli zaś wykonujemy go z innego banku, transakcja będzie trwała od kilku godzin do 1-2 dni. Gdy środki znajdą się na naszym koncie, możemy zacząć korzystać z naszej karty PrePaid. Wydawać możemy tylko taką sumę, jaka znajduje się obecnie na koncie i nie ma możliwości zrobienia debetu czy limitu. Chcąc sprawdzić stan karty, możemy zrobić to tak jak w przypadku normalnego konta bankowego — przez bankowość elektroniczną, mobilną czy sms.

Porada: Karty takie są traktowane tak samo, jak debetowe — płaskie (bez wypukłego druku). O ile bez problemu zapłacimy nimi za granicą czy w internecie, o tyle w hotelach, czy przy wypożyczaniu samochodu prawdopodobnie będzie ona nieprzydatna. Miejsca, gdzie wymagane jest poręczenie, potrzebna jest karta kredytowa, aby możliwe było zablokowanie środków oraz potwierdzenie naszej dobrej sytuacji finansowej (poprzez przyznanie przez bank nam karty kredytowej gdzie trzeba spełnić pewne wymagania i posiadać zdolność kredytową).

Plusy kart kredytowych PrePaid

bezpieczenstwo kart kredytowych prepaidKarty kredytowe PrePaid posiadają bardzo wiele plusów i są niezwykle poręczne. Pierwszy z nich to niezobowiązująca forma. Wybierając taką kartę, nie związujemy się umową abonamentową z bankiem, nie musimy spełnić żadnych warunków i korzystamy z karty w sposób dla nas najlepszy. Możemy taką kartą płacić codziennie lub raz na długi okres. Kolejnym plusem jest również akceptowanie takich kart. W przeciwieństwie np. do portfeli elektronicznych czy walut wirtualnych możemy nimi płacić w wielu milionach punktów na całym świecie, czy wypłacić gotówkę z praktycznie każdego bankomatu. Kolejną korzyścią jest wygoda zarządzania pieniędzmi. Wybierając się np. na wakacje, w podróż czy przeznaczając kartę do konkretnego celu, otrzymujemy niezależny rachunek, na którym będzie przechowywana zawartość karty. Dzięki temu nie mieszamy pieniędzy z tymi z naszego domowego budżetu i możemy w prosty sposób sprawdzić, ile środków zostało nam na karcie. Ogromną korzyścią używania takich kart jest również bezpieczeństwo. Jeśli karta taka zostanie nam skradziona — stracimy tylko tyle pieniędzy, ile na niej się znajduje.

Zalety kart kredytowych prepaid

Przestępcy nie wypłacą wszystkich środków z głównego konta tak jak w przypadku kradzieży karty debetowej oraz nie zaciągnąć limitu jak w przypadku karty kredytowej. Istnieje również możliwość ubezpieczenia takiej karty, właśnie na wypadek kradzieży co praktycznie eliminuje ryzyko utraty wszystkich pieniędzy. Ważnym plusem płatności taką kartą jest również fakt, że podajemy dane karty PrePaid, a nie wydanej do naszego głównego konta bankowego czy karty kredytowej. W przypadku gdy numer i kod CVV zostaną przejęte, zapisane czy użyte na stronie o wątpliwej renomie — z łatwością możemy zamknąć taką kartę i poprosić o wydanie nowej — z innym numerem, kodem CVV i danymi. Działanie takie jest trudne i kłopotliwe w przypadku kart debetowych czy kredytowych.

Czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Używanie takiej karty nie przynosi żadnych ograniczeń, a daje wiele plusów. Dzięki niej możemy podzielić pieniądze na konkretny cel od tych zgromadzonych na naszym głównym koncie. Karty takiej możemy używać do wielu celów np. płatności w grach czy czy internecie. Standardowa forma wpływa na wygodę użytkowania, a brak zobowiązań jest korzystne. Jeśli wahamy się nad używaniem takiej karty, warto wypróbować ją w praktyce. Koszt jej zakupu jest mniejszy od dużej pizzy a w razie gdy nam się nie spodoba, możemy w każdej chwili zrezygnować z jej użytkowania, bez żadnych konsekwencji. Dobrym posunięciem będzie też sprawdzenie różnych ofert w bankach i poczytanie o konkretnych cechach karty. Będziemy mogli wtedy iść do banku z kompleksową wiedzą na ten temat.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry