konta bankowe revolut advcash jak dbac o prywatnosc

Revolut, WestStein, AdvCash i konta w Szwajcarii czy Belize — czyli jak dbać prywatność

Zagraniczne anonimowe konta bankowe są doskonałą alternatywą dla imiennych kont w kraju. Te standardowe są transparentne, a nasze dane może sprawdzić wielu urzędników, instytucji oraz samych pracowników banku. Jest to sytuacja dość niekomfortowa, jeśli posiadamy środki, o których istnieniu nie chcielibyśmy powiadomić znajomych, rodziny czy z różnych względów urzędów. Anonimowe konta w różnym stopniu działają jednak na terenie Unii Europejskiej, w Szwajcarii czy w Rajach podatkowych. Ich założenie wraz z popularyzacją internetu stało się bardzo proste i w ciągu kilkunastu dni możemy w pełni oraz niskim kosztem uruchomić takie rachunki. Czym zatem są anonimowe konta bankowe? Na jakiej zasadzie działają? Jakie typy kont otrzymujemy do dyspozycji? Wszystkie informacje oraz ciekawe porady poniżej.

Czym są anonimowe konta bankowe?

Anonimowe konta bankowe to rachunki rozliczeniowe, które są prowadzone poza granicami Polskiego Państwa. Ich największym atutem jest to, że urzędy czy instytucje Polskie nie mają do nich dostępu. W części przypadków jedyną możliwością namierzenia takiego konta jest ściganie prawem przestępcy poza granicami państwa. Jeśli więc nie złamaliśmy prawa żadna polska instytucja czy osoba nie może dowiedzieć się o naszym koncie. Wszystkie one prowadzone są legalnie i zakładane na nasze prawdziwe dane więc nie ma mowy o łamaniu prawa. Pewna część takich kont oferowanych przez niektóre banki jest całkowicie anonimowa, gdyż są to konta numeryczne lub konta prowadzone przez banki w tak zwanych rajach podatkowych np. na Belize gdzie w praktyce niemożliwe jest ściganie nawet przestępców.

Każda osoba, która chce założyć takie konto, ma ułatwione zadanie. Obecnie wszystkie banki oferują możliwość zakładania takich kont osobom z zagranicy oraz nie stawiają wysokich wymagań. Na rynku funkcjonuje wiele firm komercyjnych, które prowadzą tylko portfele rozliczeniowe z kontami np. w UK i wiele typowych banków, w których możemy założyć konto stricte bankowe. W tak szerokiej ofercie możemy wybierać spośród kont darmowych lub płatnych. Bardzo szeroki jest również zakres usług. Jeśli zależy nam na anonimowym koncie, możemy wybrać jedynie sam system depozytowy lub kompleksowe rozwiązania z własnym numerem IBAN do przyjmowania płatności, kartą debetową i obsługą w oddziale zagranicznym. Ogólna zasada polega tym iż możemy założyć w pełni anonimowe kont bez podawania swoich danych osobowych. Konto takie jednak będzie miało ograniczenia i limity np. miesięcznych wpłat lub wypłat. Takie działanie podyktowane jest  zapobieganiem praniu brudnych pieniędzy czy działalności przestępczej. Jeśli będziemy chcieli znieść limity i korzystać w nieograniczony sposób z konta będziemy musieli przesłać skan dowodu lub potwierdzić swoją tożsamość podając swoje dane osobowe. Takie informacje są jedynie potwierdzeniem dla banku lub instytucji, a sama ona nie będzie nikomu ich udostępniać lub je wykasuje po przeprowadzeniu weryfikacji.

Europejskie komercyjne firmy, czyli Revolut, WettStein itp.

Pierwszym sposobem na założenie anonimowego lub dyskretnego zweryfikowanego konta jest skorzystanie z elektronicznych portfelu, lub firm świadczących usługi bankowe. Są to marki komercyjne, które działają legalnie jako firmy na terenie Unii Europejskiej. Dobrym przykładem jest tu Revolut lub WettStein. Marki te oferuje otwarcie rachunków w różnych walutach. Po rozpoczęciu korzystania z nich otrzymamy rachunek bankowy prowadzony np. w UK lub Irlandii, na który będziemy mogli przesłać pieniądze zwykłym przelewem międzynarodowym SEPA. Konta znajdują się w jurysdykcji Europejskiej i są prowadzone zgodnie z jego prawami. Po zdeponowaniu pieniędzy na adres pocztowy kurierem otrzymamy również kartę debetową, dzięki której będziemy mogli wypłacić pieniądze w bankomacie. Rachunki w zależności od firmy prowadzone są w różnych walutach, choć wypłata euro w polskich bankomatach, nie jest problematyczna.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które proponują prowadzenie dyskretnego rachunku bankowego. Ich oferta kładzie nacisk na różne funkcjonalności. Revolut oferuje prowadzenie rachunków w wielu walutach, a głównym plusem jest niezwykle tanie przewalutowanie funduszy. Dzięki temu w różnych krajach możemy palić lokalną walutą poprzez kartę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zasilanie rachunku odbywa się poprzez wysłanie przelewu na konto bankowe i wpisaniu w pole tytułu specjalnego indywidualnego kodu, dzięki któremu środki trafiają na nasz rachunek. Wirtualny portfel obecny jest w wielu państwach i działa bez zarzutu na całym świecie. Organizacja ta obecnie oferuje ubezpieczenia podróżne oraz stara się zostać pełnowartościowym bankiem.

WettStein działa nieco inaczej i kładzie nacisk na funkcjonalność samego konta. Przy jego zakładaniu otrzymujemy kartę wypukłą, dzięki której możemy rezerwować hotele czy wypożyczać samochody. Wydawcą karty jest bank prowadzący nasz rachunek, a nie sama instytucja. Otrzymujemy również indywidualny numer rachunku, dzięki czemu w tytule przelewaniu trzeba podawać cyfr czy kodów, aby pieniądze trafiły do nas.

Konto bankowe w Szwajcarii

Jeśli zależy nam na bezpiecznym koncie prowadzonym stricte przez bank, a nie instytucje dobrym kierunkiem może okazać się Szwajcaria. W zależności od oferty banku możliwe jest zawarcie umowy, przesyłając umowę potwierdzoną notarialnie kurierem lub poprzez elektroniczną weryfikację. Choć banków takich jest mało i najlepiej jest sfinalizować sprawę osobiście w siedzibie Banku, otworzenie konta na odległość nie jest niemożliwe. Tym, co wyróżnia banki Szwajcarskie, jest renoma, gwarancja jakości i tajemnica bankowa. Od czasów powojennych Szwajcaria, aby chronić majątki Żydów, nie ujawniała żadnych danych na temat swoich klientów. Obecnie może to zrobić, jeśli są oni poszukiwani za przestępstwa. Nawet ostatnia nowelizacja przepisów nie uszczknęła nic z gwarancji bezpieczeństwa i anonimowości, jaką dają nam Szwajcarskie Banki. Jeśli więc nie jesteśmy przestępcami, możemy ulokować tam fundusze, nie obawiając się o ujawnienie ich w kraju. Szwajcarskie prawo przewiduje karę więzienia lub grzywny sięgającej kilkuset tysięcy euro pracownikom za ujawnienie danych co skutecznie chroni nasze interesy. Minusem mogą być opłaty, które często są dość wysokie w porównaniu z kilkoma dolarami lub całkowitą darmowością np. Revolut-a. W zamian jednak otrzymujemy typowy rachunek bankowy.

Konta na Belize i Kajmanach, czyli banki offshore

Jednym z najciekawszych rozwiązań są tzw. konta na Kajmanach czy ma Belize. Raje podatkowe kojarzą się z palmami i dużymi sumami niekoniecznie pozyskanymi w sposób legalny. W takich egzotycznych krajach funkcjonują banki offshore, czyli banki, których głównym zadaniem jest prowadzenie depozytów. Pobierają one stałą opłatę za prowadzenie konta oraz oferują anonimowość, niskie podatki oraz konkurencyjne oprocentowanie. W krajach takich jak np. Belize działa ok. 300 banków, a w każdym następny kraju liczba ta również liczona jest w setkach. W porównaniu do ok. 40 Polskich suma ta jest bardzo dużą. Dzieje się tak za sprawą łatwości zakładania takich placówek i minimalnym nadzorze. Banki takie nie współpracują z Europejskimi organami finansowymi czy prawnymi, działają niezależnie ale z drugiej strony oferują karty np. Visa, co ze strony posiadacza konta jest w pełni komfortowe, bo są one akceptowane na całym świecie. Dobrym przykładem jest Advanced Cash. Adv oferuje prowadzenie rachunku bieżącego, a poprzez kuriera możemy otrzymać kartę debetową do wydawania środków z rachunku. Zasada działania jest bardzo prosta. Wystarczy przelać pieniądze na konto i je tam zdeponować lub wydawać poprzez kartę. Minusem jest mała wiarygodność takich banków i brak gwarancji depozytów w razie upadku. To dobry sposób na przechowywanie niewielkich sum całkowicie anonimowo. Banki takie mogą poprosić o weryfikację tożsamości, ale nawet przesłanie skanu dowodu w praktyce nic nie zmienia w ochronie naszego kapitału.

Czy warto korzystać z takich kont?

Odpowiedź na to pytanie jest zróżnicowana i zależy od naszych preferencji lub potrzeb. Na rynku obecnie istnieje bardzo dużo rozwiązań, które różnią się od siebie diametralnie. Dzięki nim możemy wybrać najlepszą dla nas opcje i anonimowo deponować środki z daleka od ciekawskich spojrzeń kasjerów banku lub organów państwowych. Jeśli często podróżujemy, bardzo pomocne będą europejskie instytucje finansowe, które oferują konta z możliwością przewalutowania w atrakcyjnej cenie czy działająca na całym świecie karta debetowa. W razie jej kradzieży czy włamania na konto nie stracimy oszczędności życia, a używanie takich kont jest proste i poręczne. Jeśli zależy nam na bezpiecznym przechowywaniu depozytów, w obawie o załamanie się gospodarki warto skorzystać z kont Szwajcarskich czy prowadzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Jako że jesteśmy Europejczykami, możemy bez problemu założyć takie konta.

2 thoughts on “Revolut, WestStein, AdvCash i konta w Szwajcarii czy Belize — czyli jak dbać prywatność”

  1. Problem jaki widze, to wykonywanie przelewow na te zagraniczne konta.
    Czesc z nich chyba wymaga aby w danych przelewu byly te same dane własciciela. Tak ma chyba Revolut. A jesli musimy w ten sposob zasilic zewentrzne konto z polskiego rachunku, wiec zostaje nam slad w historii, do ktorego instytucje panstwowe moga sie przyczepic w razie poszukiwania naszego majatku dla wierzyciela.

    1. Nie koniecznie, zalezy ile chcemy przelać.

      Ja dla mniejzych kwot (np. 500-1000) uzywałem PaySafe Card (doładowania które mozna kupic np w zabce), wtedy nie zostaje zaden slad

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry